Renata Šarjaková, 11. červenec 2016
Mimořádná opatření pro ovoce a zeleninu se vyhlašují již potřetí

Vzhledem ke stále trvajícímu zákazu dovozu některých produktů, včetně ovoce a zeleniny, z Unie do Ruska a jeho další rozšíření i na Turecko jsou spuštěna další dočasná mimořádná podpůrná opatření, která bude administrovat Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

 

Nejistota ohledně obnovení zákazu dovozu ovoce a zeleniny by mohla u řady produktů tohoto odvětví negativně ovlivnit zahájení sezóny. Aby se předešlo závažnému a dlouhodobému narušení trhu, vydala Evropská komise nařízení týkající se další dočasné mimořádné podpory, a to s účinností od 1. července 2016.


Pro Českou republiku byla přidělena podpora na množství nepřesahující 3 000 tun všech produktů, na které se mimořádná opatření vztahují. V našem klimatickém pásmu se jedná o podporu jablek, rajčat, mrkve, zelí, paprik, květáku, brokolice, hrušek, švestek, bobulovin, okurek (nakládačky, salátové), třešní, broskví a nektarinek. U těchto produktů lze využít 3 typy opatření: nesklízení nebo sklízení nezralého ovoce a zeleniny nebo jejich stahování z trhu, tedy „volná distribuce“, která umožňuje bezplatné rozdělení produktů do specifikovaných zařízení (např. domovy seniorů, školy, zdravotnická zařízení).


Podpora na mimořádná opatření se vztahuje na činnosti prováděné v období od 1. července 2016 do vyčerpání stanoveného množství nebo do 30. června 2017, podle to ho, co nastane dříve. O podporu mohou žádat organizace producentů i producenti daných produktů.


Stejně jako v předchozích letech je třeba, aby pěstitelé výše uvedených produktů doručili SZIF vyplněný formulář „Předběžné oznámení/ Žádost o provedení kontroly na místě“ o záměru provést některé ze tří uvedených opatření. U všech žadatelů proběhnou kontroly na místě, a to do 7 kalendářních dnů od doručení oznámení Fondu. Formulář „Předběžné oznámení / Žádost o provedení kontroly na místě“ včetně přílohy žadatel zašle SZIF elektronicky, a to buď datovou schránkou, nebo emailem na adresu: podatelna@szif.cz.


Předběžná oznámení budou přijímána od 1. července 2016 do 30. dubna 2017. Po předběžném oznámení /Žádosti o provedení kontroly na místě je třeba do 31. července 2017 zaslat žádost o výplatu. Samotná výplata pak proběhne do 30. září 2017. Na stránkách SZIF, v sekci Společná organizace trhů, pod Mimořádnými opatřeními najdou zájemci potřebné informace včetně příručky a formulářů.


Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF


zdroj: Státní zemědělský intervenční fond »


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 054
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář