Renata Šarjaková, 29. duben 2016
Ve Vsetíně bude první Semínkovna v kraji, lidé si půjčí semínka
slunečnice
 

Ve vsetínské Základní škole Rokytnice vznikne první takzvaná Semínkovna ve Zlínském kraji. Informovala o tom mluvčí vsetínské radnice Adéla Kousalová. Semínkovna funguje na podobném principu jako veřejná knihovna, lidé si zdarma vezmou osivo a po sklizni jej přinesou zpět a nabídnou dalším. Myšlenka vznikla ve Francii, v České republice již funguje několik Semínkoven.

  

Iniciativa podporuje svobodné sdílení osiva, semínkaření a přírodní zahradničení.

„Myšlenka vznikla jako reakce na vzrůstající podíl geneticky unifikovaného a často hybridního osiva, které produkuje semenářský průmysl,“ uvedl zástupce ředitele rokytnické školy Hynek Hromada. Mezi komerčně nabízenými produkty podle něj pomalu mizí původní odrůdy hospodářsky využívaných rostlin, které si lidé v daném regionu množili semínky po celá staletí.

„Ve Zlínském kraji zatím Semínkovna chybí. A my již několik let v naší školní přírodní zahradě pěstujeme bylinky, koření, zeleninu, ovoce, květiny, ve sbírce máme i původní odrůdy obilnin a dalších rostlin tradičně pěstovaných na Valašsku,“ uvedl Hromada. Velkou část škola množí z vlastního osiva. „Těšíme se, že nám dobrovolníci věnují semena dalších zajímavých tradičních rostlin, abychom mohli naši nabídku rozšířit. Objevujme společně dobře adaptované místní odrůdy a sdílejme je,“ uvedl Hromada.

Lidé mohou v Semínkovně získat semínka zeleniny, ovoce, květin, koření i divokých rostlin. Rostliny je možné šířit dál, podmínkou je nekomerční využití. Pokud chtějí lidé do Semínkovny přispět vlastním osivem, mělo by pocházet ze zdravých rostlin, chemicky neošetřených, pěstovaných bez použití hnojiv. „Semena nesmí pocházet z rostlin, na které se vztahuje některé z platných zákonných ujednání omezující jejich volnou distribuci, nesdílíme ani osivo invazních či zákonem chráněných nebo zakázaných druhů. Celá iniciativa je založena na dobrovolnosti a vzájemné důvěře,“ řekl Hromada.

Zdroj: Ekolist.cz


Hodnocení => průměr 061
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář