- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ceny brambor rostou
Podle agenturních informací sáhnou nejhlouběji do peněženek lidé v centru velkých měst. Nejlevněji brambory nakoupí v tržnicích nebo přímo na farmách. K dostání je hlavně česká produkce. Zlevnění brambor odborníci v nejbližší době nečekají, protože kvůli letnímu suchu je nižší úroda i v zahraničí. Velkoodběratelé v Česku nakupují kilogram za více než šest korun. Loni, kdy se v zemi sklidilo rekordní množství brambor, zemědělcům neplatili ani třetinu. Podle Ústředního bramborářského svazu jsou farmářské ceny nyní srovnatelné například s Německem. "Pro nejbližší období nepočítáme, že by došlo k jejich poklesu," řekl tajemník svazu Josef Králíček. Podotkl, že letošní česká produkce nepokryje domácí spotřebu. Kromě nižších výnosů to zavinil i úbytek bramborových polí. Jejich výměra oproti minulému roku klesla o 17 procent.
Na uskladnění Lidé si mohou koupit brambory na farmách za osm až deset korun za kilogram.
V Tescu, Bille či v Kauflandu stál minulý týden kilogram volných brambor shodně 12,90 Kč. Například v centru Plzně měly menší prodejny zeleniny volné brambory za 14 korun, v centru Zlína se dokonce cena za kilogram blížila 15 korunám.
Podle ředitele jihomoravské Agrární komory Jaromíra Musila by měl stát každoročně stanovovat minimální výkupní ceny brambor. Jinak hrozí, že osevní plochy brambor, které jsou letos o šestinu menší než loni, budou i nadále klesat, uvedl. V případě špatné úrody, která bude letos asi o třetinu nižší než loni, totiž zemědělci kvůli absenci garantovaných cen musejí své zboží prodávat i pod cenou výrobních nákladů. „Brambory letos v obchodech stojí i více než 13 korun, ale zemědělci z této částky nedostanou ani polovinu,“ řekl Musil. Mnozí zemědělci proto od pěstování brambor upouštějí. "Nechceme, aby stát přímo reguloval trh se zemědělskými komoditami, ale aby v případech, kdy například klesnou výnosy z hektaru na polovinu, stanovil minimální výkupní ceny," vysvětlil Musil.
Český statistický úřad očekává oproti loňskému roku asi o 34 procent nižší úrodu brambor. Sklizeň by měla dosáhnout 665 tisíc tun, což je o 348 tisíc tun meziročně méně. "Malý výnos způsobila dlouhotrvající sucha v červnu a červenci, tedy těšně před sklizní," řekl Musil.
Odhadovaný pokles ovlivňuje vedle nižšího průměrného výnosu kolem 22,14 tuny na hektar také o 16,8 procenta menší osevní plocha brambor. Zatímco v roce 2005 zabíraly brambory celkem zhruba 36 tisíc hektarů osevní plochy, letos se v celé zemi brambory pěstují asi na 30 tisících hektarech polí.
Zdroj: agroweb.cz