Renata Šarjaková, 25. září 2006
Větší výskyt sněti kukuřičné v důsledku sucha

Sněť kukuřičná může způsobit značné ztráty zejména pokud dojde k napadení palic.

 

Sněť kukuřičná (Ustilago maydis) se v letošním roce vyskytuje opět silněji. Napadeny jsou především porosty kukuřice, které byly vystaveny stresu vyvolanému suchem, krupobitím nebo jinými vlivy. Zvláště silný výskyt sněti kukuřičné lze zaznamenat na stanovištích s velmi lehkými půdami, na nichž se uskutečnil časný výsev a rostliny byly brzo vystaveny stresu ze sucha. Pokud rostliny po lepším zásobení vodou opět pokračovaly v růstu, objevilo se napadení ve větší míře.

K prvním infekcím dochází již ve fázi čtvrtého až pátého listu. Spory pronikají do rostlin poraněními, zejména po předchozím napadení bzunkou ječnou. Se značnými ztrátami na výnosech je potřeba počítat při napadení palic. Tyto infekce se vyskytují po kvetení nebo opylení za nepříznivých podmínek. Od vrcholu palice jsou jednotlivá zrna nahrazována boulovitými naduřeninami. Vysoké teploty podporují klíčení spor. V důsledku stresových faktorů (např. pozdních mrazů nebo poškození herbicidy) se tvoří naduřeniny nebo hálky silněji.

Houba neprodukuje mykotoxiny. Proto pro kvalitu kukuřice na siláž nemá napadení menšího počtu rostlin význam. Při silném napadení kukuřice na zrno však dochází ke snížení kvality.

 

Zdroj: UZPI

 


Hodnocení => průměr 080
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář