Renata Šarjaková, 14. srpen 2015
Zpráva o stavu okrasného školkařství

Po osmi týdnech extrémních teplot a sucha je situace v našem oboru velmi kritická a škody kvantitativně narůstají každým dnem. Vzhledem k dlouhodobé meteorologické prognóze očekáváme další propady v pěstovaných kulturách.

Škody v sektoru okrasného školkařství nejsou pouze primární, kdy rostliny hynou na přehřátí a sucho, ale i sekundární, které se v kulturách projevují postupně:

  • u konifer dochází k vizuální ztrátě kvality dřevin, opadu jehlic, rozlamování rostlin a navazujícímu zvýšenému výskytu škůdců  a chorob. Takto oslabená rostlina není prodejná a její regenerace, dojde-li k ní vůbec, přináší další náklady.
  • u alejových stromů dochází k výrazné ztrátě výnosů. Stromy nepřirůstají, dochází k defoliaci. Školkaři, kteří doposud díky vhodným stanovištním podmínkám nepotřebovali zalévat rostliny v průběhu roku ve volné půdě a tudíž nemají vybudovanou závlahu , hlásí propady celých kultur. A to i stromů, školkovaných v letech 2010-2013, tedy plně zakořenělých. U stromů, které byly přesazované na jaře, hlásí výpadek  až 80 %.
  • velké škody hlásí školkaři na keřích a mladém materiálu, kdy u některých druhů dochází totálnímu  úhynu. Hlavně u podřezané sadby.
  • narůstající škody můžeme očekávat i v kulturách, které se v létě očkují. Podnože jsou bez mízy, bude malá úspěšnost ujímání oček.


Nedílnou součásti  letošního sucha jsou náklady terciální:

  • zvýšené náklady na zálivku, kdy jsou pěstitelé  nuceni z důvodů vyčerpání vlastních zdrojů používat vodu z městského řádu.  I když se školkaři snaží s ohledem na celorepublikové sucho zalévat pouze tak, aby jim rostliny přežily, dochází k nárůstu vícenákladů o desítky až stovky tisíc korun.
  • další nemalé vícenáklady budou souviset s likvidací uschlých kultur a jejich nahrazením.
  • vyzvedávání jehličnatých stromů z volné půdy v měsíci září bude za současné situace téměř nemožné (nejsme schopni zajistit zalití rostlin v takovém rozsahu), což sníží obrat pro toto období nebo minimálně zvýší náklady na zajištění těchto výpěstků.


Doposud nám nahlásilo předběžné škody 25 členů SŠ ČR, kteří reagovali na výzvu Vašeho odboru, či se sami obrátili na SŠ ČR s žádostí a předání informací o škodách. Přesná data budeme mít za náš obor po zářijových inventurách materiálu. Dá se předpokládat, že skupina poškozených školkařů se ještě výrazně rozšíří.  Prozatimní odhad škod způsobených suchem činí více než  15 milinů Kč.


V letošním roce i školky v Povltaví a Polabí, které doposud neměly problém s nedostatkem  vody k zálivce s velkými obavami sledují  průtoky těchto řek. V případě zákazu odběru vody k zálivce by škody šly do stovek miliónů a podniky by mohly do 10 dnů ukončit činnost.


Škody, které vznikají,  jsou pro mnohé z nás, kteří sotva přežili krizová léta, velkou zátěží. Hrozí nám výpadek několika ročníků v pěstovaných kulturách, které se budou obtížně nahrazovat.  Po krizových letech mnoho školkařských podniků hospodaří bez rezerv a tudíž obnova bude velmi těžká.


Toto léto nás opětovně  upozornilo na problematiku budování retenčních nádrží a vrtů, které by nám pomohly přečkat období sucha. Vzhledem k předpokládaným nízkým tržbám v následující sezóně budou jakékoli prostředky či podpora při budování  rezervních zdrojů zálivkové vody  nesmírně cenné.

 

Ing. Marie Horáková, tajemnice Svaz školkařů ČR


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 070
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář