Renata Šarjaková, 19. červenec 2006
Rostliny k dojení?

Provozovatelé skleníků se brzy stanou producenty léků a kosmetiky. Umíte si představit, že se zapojíte do produkce Taxolu, protirakovinnové substance z tisu s celosvětovou roční tržní hodnotou 3 miliardy EUR? Nebo do produkce farmaceutické účinné látky, ze které jeden jediný kilogram stojí několik set tisíc EUR? O možnostech následující článek.

Celosvětový patent Ústavu INRA z Nancy a Polytechnického institutu pro Lotrinsko, jejichž uživatelská práva byla přenesena na rovněž zde sídlící podnik Plants Advanced Technologies (PAT-sas), popisuje výrobu vzácné molekuly rostlinami, které se pěstují ve skleníku pomocí živných roztoků. Vynálezce této technologie a výzkumník u INRA, Frederic Bourgaud, se omezuje na pouhé: “V žádném případě se nejedná o agrární revoluci! Během přibližně deseti let by měl potenciál zaujímat několik tuctů hektarů skleníků. Kromě toho se, pokud se týče hromadné produkce, ještě nacházíme ve fázi optimalizace metody. “Také pokud se týče čísel je nutné některá stanovit správně. Množství vyprodukovaných alkaloidů Tropan z durmanu velkokvětého nejednou překračuje 10 g na metr čtvereční ročně. Ve stejném řádu je kosmetické barvivo Shikonin, získávané z čínské kamejky. “Jako reference slouží dosahovaná tržba ze skleníku s rajčaty ve výši 50 EUR.m2 ročně. K tomu se musejí připočítat náklady na zpracování, které připadají na dosažení potřebné čistoty požadovaných molekul. Technické vybavení se proto vyplatí pouze pro velmi cenné výrobky”, vysvětluje Jean-Paul Fevre, generální ředitel PATsas. U “dojitelných rostlin” se sice jedná o skleníkové kultury, ale jejich pěstování a ošetřování jsou pěstitelům známé. Výnosy a způsob sklizně jsou naopak absolutně neznámé. “Velmi zajímavé je, že rostlina se při získávání látky nezničí”, vysvětluje Frederic Bourgaud. “Ohřevem kořenů nebo jejich ošetřením nějakou účinnou látkou, která je učiní propustnými, stimulujeme uvolňování molekul, což nás zajímá jako řešení. Nakonec je již jen potřeba získávat molekuly z kapaliny. Toto “dojení” můžeme provádět pravidelně. Ve srovnání se stávajícími zemědělskými produkty je sklizeň sice komplexnější, představuje ale jednoduchou a ekonomickou metodu. Alternativa komplexní molekulové syntézy v chemickém průmyslu by vedla k závratné ceně vlastních nákladů. Samozřejmě, že pěstování ve sterilním prostředí je dražší než skleníková kultura. Získávání účinných látek z přírodních porostů rostlin by způsobilo drancování. Jeden příklad: Aby se vyrobila účinná látka Taxol pro roční ošetřování jednoho nemocného, musely by se porazit tři stopadesátileté tisy. WWF ostatně zapsal asijský tis do seznamu Top-Ten nejohroženějších druhů světa. Rostliny k dojení mohou dokonce představovat alternativu k pěstování geneticky modifikovaných rostlin.

Sklizeň molekul se měří v gramech, jejich hodnota v milionech EUR
Výnos celosvětového farmaceutického trhu je 450 EUR miliard ročně, z toho asi jedna čtvrtina pochází z molekul rostlinného původu. Vedoucí němečtí výrobci kosmetiky oznamují za rok 2005 zvýšení obratu o 30 %. Studie Burda Media dokládá, že při této tendenci se nejedná o přechodnou záležitost. Není pochybnosti o tom, že rostliny k dojení mají se všemi jejich přednostmi před sebou velkou budoucnost. “Výsledky námi testovaných 14 párů rostlinných metabolitů dopadly kladně”, těší se Jean-Paul Fevre. “Patentované technické vybavení je snadno přizpůsobitelné a studie proveditelnosti pro nový pár vyžaduje pouze šest měsíců.” Generální ředitel PAT-sas odhaduje potřebnou dobu na zavedení první hromadné produkce na tři až pět let. Zda paušální platba za metr čtvereční, platba podle vyprodukovaného množství molekul nebo podíl na společnosti: způsob, jakým budou skleníkoví pěstitelé za svoji účast odměňováni, nebyl doposud stanoven.

Flur und Furche, 2006, č. 1, s.12                                          zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 049
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář