- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Rostliny se dorozumívají
Rostliny se mezi sebou běžně dorozumívají. Podle biologů z Výzkumného institutu rostlin (Plant Research International, PRI) ve Wageningen (Nizozemsko) funguje tato forma přenosu informací pravděpodobně buď přilákáním užitečného hmyzu, který poté varuje další rostliny v blízkém okolí před škůdci a chorobami, anebo aktivací speciálních hub kořenovým systémem. Pokud by se podařilo tyto signály identifikovat, mohli by v budoucnu šlechtitelé rostlin na tuto komunikaci selektovat. To zní spíše jako science fiction, ale Netherlands Organisation for Scientific Research (NOSR) je jiného názoru. Tato organizace chce výzkumný tým PRI, který by měl tento jev důkladně prozkoumat, podpořit částkou 1,3 mil. EUR.
Tým vědců z PRI pod vedením Harro Bouwmeestera již integroval gen z jahodníku do huseníčku. To umožňuje huseníčku pomocí signálů přilákat roztoče, kteří jsou přirozenými nepřáteli svilušek – skleníkových škůdců.
Finanční příspěvek by nyní měl pomoci k prozkoumání forem podzemní komunikace mezi rostlinami a mykorhizními houbami. Ty napomáhají přenosu minerálií z půdy do kořenového systému rostlin. Vědci chtějí nejprve zjistit, jak přesně přenos informací funguje. Předpokládá se, že jde o molekulární signály.
DLG-Mitt., 2006, č. 5, s. 8 Zdroj info ÚZPI