Renata Šarjaková, 17. červenec 2006
DeCyst proti šíření háďátka bramborového
Britští a nizozemští zemědělci používají v letošním roce ekologickou ochranu proti háďátku bramborovému.
Ve Velké Británii a Nizozemsku se v letošním roce pěstuje nová rostlina „DeCyst“ (jako meziplodina, v roce uložení půdy do klidu nebo společně s bramborami). Tato rostlina byla vyvinuta v Nizozemsku ve spolupráci šlechtitelů a producentů sadby a různých institutů (např. Rothamsted ve Velké Británii) z planě rostoucí rostliny lilku hulevníkolistého (Solanum sisymbriifolium), který je blízce příbuzný s rajčetem a bramborami a pochází rovněž z Jižní Ameriky.
Pokud se „DeCyst“ zařadí do osevního postupu s bramborami, povzbuzuje líhnutí larev háďátka bramborového (právě jako brambory). Na rozdíl od brambor však tato rostlina nevytváří hlízy a její kořeny nevyživují larvy, takže většinou dochází k jejich hynutí. Životní cyklus háďátek se tak přeruší a populace v půdě klesá.
V současné době probíhají v obou zemích pokusy, které srovnávají efektivitu „DeCyst“ se standardním ošetřením proti háďátku granuláty nebo se sterilizací půdy. Nová rostlina vykazuje pozitivní působení již po šesti týdnech pěstování a může zůstat na poli až šest měsíců. Vzhledem k tomu, že „DeCyst“ neprodukuje hlízy, nevzniká nebezpečí přenosu chorob hlíz. V Nizozemsku se tato nová rostlina v loňské sezóně pěstovala na více než 100 hektarech, zčásti také v komerčních porostech brambor.
DLG-Mitt., 2006, č. 3, s. 12      zdroj info ÚZPI

Hodnocení => průměr 093
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář