- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Vakcinace proti cirkoviru
Účinnost nové očkovací látky od firmy Merial proti cirkovirům je v současné době ověřována v cca 500 zemědělských podnicích (na cca 150 000 prasnic) na celém území Německa na základě udělení výjimečného povolení v rámci polní studie.
Vakcinace probíhá podle koncepce ochranné vakcinace matek. U mladých prasnic se k získání základní imunizace vakcinuje dvakrát a to 6 a 3 týdny před inseminací a u starších prasnic 6 a 3 týdny před oprasením. Vakcinace se opakuje v každé následující březosti 3 týdny před očekávaným porodem.
Dosavadní zkušenosti nevylučují paralelní vakcinaci. Druhá očkovací dávka by se měla provádět inaktivovanou vakcínou. Živou vakcínu je nutné aplikovat ve dvoutýdenním odstupu, aby nedošlo k omezení vývinu dobré imunitní odpovědi.
V problematických početních stavech prasat je možné očkováním výrazně zlepšit zdravotní stav prasat a redukovat množství podávaných medikamentů. Ztráty ve flatdeck výkrmnách, ve kterých se PMWS převážně vyskytuje, byly výrazně redukovány.
Sající selata jsou chráněna pasivně prostřednictvím protilátek z mateřského mléka. Ochrana proti onemocnění získaná vakcinací může přetrvat až 16 týdnů. Pozitivní vliv je možné vysledovat až do období výkrmu.
SUS, 2006, č. 3, s. 4