Renata Šarjaková, 13. červenec 2006
Ambrozie - nové nebezpečí německých polí
Na polích v Německu hrozí invaze nového nebezpečného plevele – ambrozie.
Na polích v Německu hrozí invaze nového nebezpečného plevele – ambrozie. Jednoletá rostlina se šíří semeny z okrajů polí na zemědělsky obhospodařované plochy. Čím je tato bylina tak nebezpečná? Pyl vyvolává až 70krát častěji alergické reakce než pyl trav. Způsobuje také astma, kopřivku nebo křížové alergie.
Ve Švýcarsku, kde se ambrozie již několik let šíří, byla zahájena informační kampaň. Obecní úřady rozšiřují letáky, podle nichž každý občan tuto rostlinu rozpozná a může se proti ní chránit. Podle informací Spolkového úřadu pro ochranu přírody se ambrozie stále častěji vyskytuje také na jihu a východě Německa. Ptačím zobem se tato rostlina dostává také do zahrad, odkud se dále šíří.
Rostlina klíčí od dubna. Podle světla, vlhkosti a stavu půdy dorůstá do výšky 30 až 150 cm. Vytváří růžici zpeřených listů, ze které vyrůstá načervenalý, mohutný a silně větvený stonek porostlý chlupy. Rostlina produkuje 3 000 až 60 000 semen, která si v půdě zachovávají klíčivost až 40 let.
V porostech obilovin nebo řepky zůstávají rostliny zprvu malé. Po sklizni se však velmi rychle vyvíjejí. Ochrana spočívá především v pečlivém zpracování strniště. Také herbicidy jsou na jaře dobře účinné. Pokud se rostlina dostane na pole, je potřeba při vytahování z půdy velké opatrnosti. Vyvarujte se jakéhokoli kontaktu kůže s tímto plevelem. Vhodné jsou rukavice a dlouhé rukávy.  
Top Agrar, 2006, č. 6, s. 30                        zdroj info ÚZPI

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 048
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář