František Mariánek, 3. červenec 2014
Komoditní rada obiloviny

Z á v ě r y

z jednání komoditní rady pro obiloviny a olejniny při Agrární komoře ČR

Místo: Hodkovice

Datum konání: 25. 6. 2014

Jednání řídil: Ing. Josef Kubiš

 Osnova :

                1) Vyhodnocení marketingového roku 2013/2014

                2) Současná situace na trhu s obilovinami a řepkou

                3) Osev obilovin a řepky ke sklizni 2014

                4) Výhled celosvětové sklizně a situace na marketingový rok 2014/2015

                5) Doporučení zemědělské veřejnosti, závěr

 1)      Vyhodnocení marketingového roku 2013/2014

Poslední jednání KR pro obiloviny a olejniny při AK ČR proběhlo 13. 2. 2014. Na tomto jednání byla představena čísla týkající se vývozů obilovin a olejnin. Vývozy jsou v současnosti ještě vyšší, než se předpokládalo. V marketingovém roce 2013/2014 bylo vyvezeno 500 tis tun řepky a na skladech je momentálně minimální zásoba této olejniny. Zásoby obilovin z minulé sezony jsou vyprodány, bylo vyvezeno 2,7 až 2,8 mil. tun.  

 

2)      Současná situace na trhu s obilovinami a řepkou

V současné době se doprodávají poslední zbytky loňské sklizně. Ceny se blíží 4 tis. za tunu u pšenice, u řepky se cena pohybuje kolem hranice 9 korun, přičemž loňská řepka se již prakticky neobchoduje a čeká se na řepku žňovou. Zásoby obilovin do sklizně činí něco málo přes milion tun.

 

3)      Osev obilovin a řepky ke sklizni 2014

 Definitivní soupisy osevních ploch budou k dispozici 11.7.2014 na webových stránkách Českého statistického úřadu. Současná data, která byla vytvořena korekcí loňských dat, ukazují velmi mírný nárůst osevních ploch (okolo 1%) obilovin a pokles ploch řepky (asi o 7%). Ozimé plodiny zaznamenaly mírný pokles, asi o 20 až 30 tis hektarů. Jako pozitivum lze brát fakt, že v letošním roce nebyly zásluhou mírné zimy provedeny prakticky žádné zaorávky. Dlouhodobým problémem je však nekončící úbytek obhospodařované půdy, který ČSÚ odhaduje až na 13 ha denně.[1]

 

4)      Výhled celosvětové sklizně a situace na marketingový rok 2014/2015

Další část setkání KR byla věnována stavu porostů obilovin a olejnin v jednotlivých krajích České republiky. Střední Čechy hlásí očekávání spíše průměrné až podprůměrné sklizně v závislosti na lokaci, především západní část kraje bojuje s přímo kalamitním suchem. Optimistické prognózy, které podporovala mírná zima a v některých oblastech na vláhu bohatší jaro, se vlivem počasí hroutí a musí být korigovány. Vývoj v dalších týdnech bude tak pro sklizeň rozhodující. Také jižní Čechy mají problémy s nedostatkem srážek a upozorňují, že ještě před měsícem byly výhledy mnohem optimističtější. V severních Čechách jsou porosty v dobrém stavu, na lehkých půdách se očekává brzká sklizeň, rané porosty jsou již žluté. Velkou neznámou jsou s ohledem na letošní sucho jakostní parametry letošní sklizně, především objemová (hektolitrová) hmotnost. Již teď se dá předpokládat, že letošní sklizeň rozhodně nebude rekordní, spíše průměrná. Ve východních Čechách je situace trochu lepší, především těžší půdy snášejí sucho lépe. Na Vysočině došlo letos k poměrně brzkému výsevu jařin, ozimy velmi dobře přezimovaly. Řepky v současné době začínají zasychat, do sklizně zbývá ještě měsíc. Sklizeň bude možno hodnotit hlavně podle jakostních parametrů sklizených zrn.

V oblasti Zlínska byla letos ještě v dubnu s ohledem na letošní sklizeň velká očekávání. Kraj však postihlo přímo extrémní sucho, které negativně ovlivnilo především porosty ječmenů, které jsou na sucho náchylnější než ostatní obiloviny. Žně lze očekávat spíše v normálním termínu. Na Jižní Moravě spadlo od začátku roku v úhrnu 120 mm. Mnoho porostů zde na první pohled vypadá pěkně, nicméně nejsou až tak kvalitní, výnosy by mohly nižší o 20 až 30 % oproti průměru u základních obilovin, u kukuřice je na predikci ještě brzy. Sucho je srovnatelné s rokem 2011, liší se jen teploty.

 Republikový závěr:

 Plochy řepky o 7 % nižší, její výnos bude oproti průměru mírně nižší (asi 5%). Očekávaná sklizeń řepky by mohla být kolem 1 250 tis tun. Porosty obilovin před měsícem (s ohledem na  přezimování) slibovaly dobrou sklizeň, nyní je s ohledem na počasí nutno počítat spíše jen s průměrnou úrodou, situace u jarních ječmenů je horší, úroda sladovnického ječmenu bude letos mírně podprůměrná.

 

Evropa očekává vyšší produkci ve srovnání s minulým rokem. V současné době jsou však k dispozici pouze kvalifikované odhady bez aktuálnějších informací z terénu. Celkově se dá ovšem říci, že nadbytek obilovin ani řepky se na evropských trzích neočekává. Situace kolem sklizně zejména u tradičních producentů z východní Evropy je nejistá a obilí z ostatních trhů se na evropské území fyzicky nedostane.

Ve světě byla loňský rok zaznamenána rekordní produkce obilovin a olejnin, naproti tomu na Ukrajině, v Kazachstánu, Kanadě a Austrálii je hlášen mírný pokles. Zvýšení produkce se očekává hlavně v rozvojových zemích, které ale komodity globálně tolik neobchodují a spíše produkci spotřebovávají lokálně.  Optimistické jsou rovněž prognózy sklizně sójy v USA predikované na základě osevních ploch této plodiny. Produkce řepky meziročně v USA nižší, osevní plochy snížila i Kanada. Evropské trhy by to spíše ovlivnit nemělo. Naopak menší úroda řepky na Ukrajině by evropskou cenu ovlivnit již mohla. 

Burzy jsou ohledně letošní úrody velmi optimistické, vychází především z údajů z minulého roku a neberou v potaz vývoj počasí v květnu a červnu. Celkově je cítit velký tlak na stlačení ceny zemědělských komodit dolů a to i při narůstající ceně ropy. Z těchto důvodů doporučujeme vyčkat s prodejem, pokud to není nezbytně nutné.

 5)      Doporučení zemědělské veřejnosti, závěr

Pro odbyt obilovin českých producentů je rozhodující poptávka ze strany Německa a Polska. Němci (částečně také Rakušané) poptávají obiloviny pro využití v bioplynových stanicích, Poláci zase pro živočišnou výrobu. Celkově by tedy s odbytem české produkce neměly být problémy, zvláště pokud vezmeme v úvahu nepatrně nižší produkci v západní Evropě a horší produkci v Evropě východní. Vzhledem k výpadku produkce ve Španělsku, Francii a Velké Británii se očekává také bezproblémový odbyt jarního ječmene. Jarní ječmen na sladovnickou produkci je v současné době ze 75 % nasmlouván a s jeho odbytem by neměly být problémy, což obecně platí u všech obilovin.

 Ceny :

 §  Řepka :

 Cena řepky se ještě v dubnu pohybovala kolem 10 tis. za tunu. Vývoj počasí v květnu cenu srazil na úroveň kolem nižších 9 tis. korun. V této sezoně je nasmlouváno kolem 30 % prodejů, což představuje oproti normálu (až 70%) výjimečnou situaci. Cena řepky momentálně stagnuje. Celosvětová produkce je však oproti loňskému roku nižší, nižší jsou i osevní plochy (o 7 %) a předpokládaná produkce (o 17 %). Doporučujeme s prodejem vyčkat. Sledovat je třeba především sklizeň ve Francii a Německu. Pokud bude nižší, než bylo očekávání, cena se bude zvyšovat.

 §  Obilí:

Ceny se momentálně snižují na základě zpráv z května. Ty jsou ovšem neaktuální, což poškozuje producenty obilovin i olejnin. Jarní ječmeny jsou z velké části nasmlouvány. Ozimé ječmeny se cenově pohybují na úrovni krmných pšenic, tj. 4 tis za tunu. U pšenice bylo uzavřeno minimum smluv na novou sklizeň. Doporučujeme obilí řádně ošetřit, roztřídit a uskladnit. V ČR se očekává pokles produkce zhruba o 5 % a s ohledem na vývoj sklizně a poptávky v okolních zemích se dá očekávat pozvolný růst ceny obilovin.

Krmné obilí nedoporučujeme prodávat pod cenu 4 tis. korun za tunu, potravinářskou pšenici pod 4,5 tis. korun v době žní a s ohledem na vývoj ceny ječmene se později dá očekávat nárůst ceny nad úroveň 5 tis korun. U obilovin letošní rok existuje značný tlak na nízkou cenu v době žní. Proto doporučujeme prodávat jen v nezbytně nutných případech.

 Závěr :

 Příští jednání KR pro obiloviny a olejniny se uskuteční ve středu 23.7.2014 13:00 v prostorách Agro Jesenice, Hodkovice č.p. 2.

Na jednání KR bylo konstatováno, že členství v KR je dobrovolné a pro členy samotné přínosné. Informace, které zde je možno získat, mohou být zajímavé také pro odbornou zemědělskou veřejnost. V případě, že se některý ze členů nemůže zúčastnit, měl by za sebe poslat na jednání adekvátní náhradu. V případě, že by se neúčast opakovala, bude dotyčný nahrazen. Zároveň je třeba komoditní radu doplnit tak, aby měla zastoupení ze všech krajů ČR.

Zdroj: AK ČR



[1] Vychází z ročních statistik o osevech a využití zemědělské půdy ČSÚ, konkrétně z dat pro osevy k datu 31.5.2012 ve srovnání s daty pro osevy k datu 31.5.2014


Hodnocení => průměr 083
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář