- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
EU zakáže pesticidy, které zabíjejí včely (Neonikotinoidy)
Zákaz se vztahuje na tři běžně používané neurotoxické pesticidy ze skupiny neonikotinoidů, které prokazatelně představují riziko pro včely a další opylovače. Europoslanec Pavel Poc (ČSSD) k tomu dodává: “Pozdě ale přece. Zákaz těchto látek měl být uvalen už před dvěma lety, kdy jsme ho požadovali ve výboru pro životní prostředí Evropského parlamentu. Neonikotinoidy představují pro zemědělství i krajinu netolerovatelné riziko.”
Evropská unie se zajímá o zdraví včel od doby, kdy začalo docházet k velkým a mnohdy neobjasněným úhynum včel po celém světě. Kromě toho, bezpečnost potravin je dlouhodobou prioritou EU a 84 % rostlinných druhů pěstovaných v Evropě, které představují 76 % produkce potravin, závisí na opylování včelami.
Přínos opylovačů pro evropské zemědělství dosahuje podle Evropské komise každý rok 22 miliard EUR. Jen v České republice je přes 50 tisíc včelařů, kteří chovají přes půl milionu včelstev.
Ještě minulý rok Komise tvrdila, že se nepodařilo najít souvislost mezi neonikotinoidy, pokud jsou správně používány, a problémem úmrtností včel. Vše se ale změnilo po zveřejnění závěrů Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) v lednu tohoto roku. Ty potvrdily, že neonikotinoidy jsou pro včely vysoce toxické, způsobují smrt, poškození larev, změny v přirozeném chování včel, například dezorientaci v prostoru, a dramaticky zvyšují náchylnost včel k dalším chorobám.
Evropská komise proto podala návrh na změnu legislativy, aby mohla nebezpečné pesticidy zakázat. Konečné slovo měly ale členské státy EU, patnáct z nich nakonec zákaz během hlasování podpořilo, což k dočasnému celoevropskému zákazu stačí. Za dva roky se rozhodnutí přezkoumá. Zákaz se vztahuje na všechny členské státy bez výjimky a to i přesto, že osm zemí, včetně České republiky, hlasovalo proti navrhovaným ochranným opatřením.
“Nebezpečnost neonikotinoidů potvrdily nezávislé vědecké studie po celém světě, nejen v EU. U většiny reprezentantů členských států konečně převážil zdravý rozum. Je mi líto, že česká reprezentace patří k těm, kterým je to jedno,” komentuje výsledek dnešního hlasování europoslanec RNDr. Pavel Poc.
Zákaz používání neonikotinoidů v EU bude platit od 1. prosince 2013.
Zdroj: Cech profesionálních včelařů při ČSV