František Mariánek, 18. prosinec 2012
Burzovní zpravodajství
SÓJA 2012

 

18.12.2012 Brazilský výhled úrody nepřeje ceně sóji
Poslední zprávy o počasí z Brazílie nepřejí ceně sóji. Díky vydatným srážkám se totiž zlepšují vyhlídky úrody. Země by v letošním roce mohla být největším vývozcem komodity na světě. USDA odhaduje, že Brazílie vyprodukuje v sezóně 2012-2013 81 milionů tun sóji. Předběhne tak Spojené státy na pozici největšího pěstitele a vývozce. Setí sóji je v Brazílii z 97% dokončeno. Ve stejném období předchozího roku bylo dokončeno 98%. Cena sóji v průběhu dnešního obchodování klesá o 16,25 centu (1,09 procenta) na 14,72 dolaru za bušl.  

26.11.2012 Pomalý výsev sóje v Argentíne tlačí jej cenu nahor
Januárový kontrakt sóje dnes nadväzuje na zdraženie z minulého týždňa a zhodnocuje o 0,6 percenta na 14,27 USD za bušel. Pre cenu sú priaznivé informácie o pomalom výseve v Argentíne, ktorá je tretím najväčším exportérom na svete. Farmári tu sójou osiali 37 percent polí, pričom v minulom roku bolo o takomto čase osiatych 47 percent. Podporou sú i údaje o vyššom dopyte Číny. Tá nakúpila v USA od začiatku septembra 16,8 milióna ton tejto komodity, čo je o 14 percent viac oproti minulému roku.
 

12.11.2012 Sója podlieha extrémnemu výpredaji
Januárový kontrakt sóje dnes na Chicago Board of Trade oslabuje o 0,3 percenta na 1406 USD za bušel, čo je najnižšia cena od konca júna. Komodita tak nadväzuje na znehodnotenie z konca minulého týždňa. Dôvodom je zvýšenie odhadu globálnych konečných zásob zo strany Ministerstva poľnohospodárstva USA na 60 miliónov ton, čo je o 4,3 % viac oproti októbrovej predpovedi.


24.10.2012 Sója na burze CBOT spadající do skupiny CME roste již šestým dnem
Popáté v posledních šesti obchodních seancích vzrostla v průběhu včerejšího dne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena nejaktivnějšího futures kontraktu na sóju. Důvodem byly známky klesajících globálních zásob. Podle včerejší zprávy společnosti Oil World klesnou kvůli nižší produkci v Kanadě a Austrálii globální zásoby řepky, používané na výrobu krmných směsí a kuchyňských olejů, na čtyřleté minimum. Podle odhadu amerického ministerstva zemědělství z 11.října klesne ve Spojených státech v porovnání s celkovými zásobami procentuálně vyjádřený objem konečných zásob sóji určených pro domácí spotřebu a export na 4,4 %, nejnižší objem od roku 1966. Futures na sóju s lednovým termínem dodání posílil v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT o 0,4 % na uzavírací cenu 1555,75 centů za bušl. V posilování pak pokračuje zmíněný futures kontrakt prozatím také v rámci dnešního dne, konkrétně o 6,5 na 1562,25 centů za bušl. 

10.10.2012 Žatva sóje v USA pokračuje nad očakávania rýchlo
Ministerstvo poľnohospodárstva USA uviedlo, že k 7. októbru bolo zožatých 58 percent sójových polí v krajine. Päťročný priemer je 40 percent. V prípade kukurice už farmári spracovali 69 percent polí (päťročný priemer je 28 percent). Žatva je vďaka priaznivému počasiu najrýchlejšia od roku 1981, kedy sa štatistika začala sledovať. Novembrový kontrakt dnes na Chicago Board of Trade stagnuje na úrovni 15,48 USD za bušel. 

03.10.2012 Soja zamířila níže kvůli možné lepší úrodě
Ceny futures kontraktů na sojové boby včera v Chicagu klesly až na 11-ti týdenní minima v důsledku zlepšení vyhlídek jihoamerické úrody. Dešťové přeháňky, které zavlažily pěstitelské oblasti v Brazílii a větší části Argentiny slibují lepší úrodu soji. Tím pádem by mohla i klesnout poptávka po sojových bobech z USA, které jsou jinak jejich největším světovým vývozcem. Očekává se, že v Brazílii bude úroda až o 19% vyšší ve srovnání s předchozím rokem. Zároveň soju zlevňuje i její rychlejší sklizeň v USA. Listopadová soja na CBOT včera zakončila o 1,9% níže na 1530,5 centech za bušl.

02.10.2012 Rychlejší tempo sklizně v USA sráží cenu sóji
Cena sóji klesá na nejnižší hodnotu od července letošního roku poté, co teplé a suché počasí urychlilo sklizeň komodity ve Spojených státech. K 30. září bylo v USA sklizeno přibližně 41% z celkové úrody. Ve stejném období minulého roku se hodnota pohybovala na úrovni 15%. V případě kukuřice bylo sklizeno 54% úrody. Jedná se o nejrychlejší tempo sklizně od roku 1981. Úroda se však nachází v nejhorším stavu od roku 1988. K 30. září bylo 33% úrody sójových bobů a 50% kukuřice ve špatném až velmi špatném stavu. Cena sójových bobů klesá v průběhu dnešního obchodování o 16 centů (1,03 procenta) na 1544,25 centu za bušl.


24.09.2012 Finance.cz, 24.9.2012 Vývoj ceny sóji v uplynulém týdnu

Na úroveň pětitýdenního minima klesla v rámci předešlého týdne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena listopadové sóji. Ta hned z kraje týdne oslabila o burzou povolený limit, a to v reakci na očekávaní příchodu dešťů v Jižní Americe, které by měly pomoci výsadbě a růstu. Podle předpovědi měly srážky o objemu až 3,8 centimetrů v minulém týdnu zasáhnout až 70 % pěstitelského regionu sóji v Argentině a stejný objem srážek by měl zasáhnout Brazílii v průběhu týdne stávajícího. Kombinovaná produkce zmíněných dvou zemí by podle odhadu amerického ministerstva zemědělství (USDA) z 12.9. měla vzrůst o 27 %. Nedávné sucho ve Spojených státech bylo před třemi týdny příčinou nárůstu ceny sóji na úroveň historického rekordu 1.789 centů za bušl. Podobně jako v Jižní Americe ovlivnily v minulých týdnech srážky pozitivně také sklizeň a výnosy sóji ve Spojených státech. Podle USDA byla sklizeň sóji v U.S. k 16.září hotova z deseti procent, což je o 4 % více, než činí průměr mezi roky 2007 až 2011. Pozitivně vyznělo také hodnocení USDA ohledně výnosů sóji, které podle posledních zpráv na většině území amerického Středozápadu vzrostly oproti očekávání o 10 bušlů na akr. Všechny tyto faktory byly v předešlém týdnu důvodem propadu ceny sóji na burze CBOT o 117,25 centů na uzavírací cenu 1.621,75 centů za bušl, nejnižší od 15.srpna letošního roku. Tomáš Kocourek 

24.09.2012 Sója uzavřela předešlý týden poklesem na pětitýdenní minimum
Na úroveň pětitýdenního minima klesla v rámci předešlého týdne na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME cena listopadové sóji. Sója nejprve reagovala poklesem na očekávaní příchodu dešťů v Jižní Americe, které by měly pomoci výsadbě a růstu. Podle předpovědi měly srážky zasáhnout až 70 % pěstitelského regionu sóji v Argentině a přesunout se v průběhu stávajícího týdne do Brazílie. Kombinovaná produkce zmíněných dvou zemí by podle odhadu amerického ministerstva zemědělství (USDA) z 12.9. měla celkově vzrůst o 27 %. Stejně tak jak růst v Jižní Americe ovlivnily v minulých týdnech srážky pozitivně také sklizeň a výnosy sóji ve Spojených státech. Podle USDA bylo v U.S. k 16.září sklizeno 10 % z celkového objemu. Pozitivně vyznělo také hodnocení USDA ohledně výnosů sóji, které podle posledních zpráv na většině území amerického Středozápadu vzrostly oproti očekávání o 10 bušlů na akr. Z důvodu výše zmíněného uzavřel nejaktivnější listopadový futures kontrakt na sóju na burze CBOT poslední obchodní seanci minulého týdne na hodnotě 1.621,75 centů za bušl, nejnižší od 15.srpna 2012. 

18.09.2012 Soja níže o burzovní limit
Během včerejší obchodní seance na chicagské burze CBOT oslabila listopadová soja o maximální burzou povolený denní limit 70-ti centů (4%) na závěrečných 1669 centech za bušl. Za vším stojí příznivý výhled jihoamerické úrody. 70% území, kde je v Argentině pěstována soja, bude v tomto týdnu zavlaženo až 3,8 centimetry srážek. Podobný scénář je, dle předpovědí, očekáván příští týden i v Brazílii. Produkce sojových bobů ze strany obou zmíněných zemí by se mohla v nejbližší sezóně zvýšit až o 27%. Tyto pozitivní zprávy jsou první po dlouhé době. Ještě před několika týdny přicházely pouze informace o katastrofálním suchu v USA, které decimovalo tamní úrodu. 

17.09.2012 Soja oslabila z rekordních cen
Cena sojových bobů oslabila již v pátek a zároveň pokračuje v poklesu i dnes kvůli zhoršující se poptávce po krmných směsích, na jejichž výrobu je použita právě soja. Na horší poptávku po sóji ze strany chovatelů dobytka má vliv právě značně vysoká cena této komodity na světových trzích. Navíc rezervní zásoby sóji v USA před sklizní v příštím roce klesnou až na 115 milionů bušlů sóji. To bude nejnižší hodnota od roku 2004. Produkce sóji může klesnout až o 14%, tedy nejníže za posledních 9 let. Listopadové futures kontrakty na sojové boby na burze CBOT v pátek zakončily na ceně 1739 centů za bušl. Dnes v 9:35 je pak cena dokonce již na 1709 centech za bušl.

13.09.2012 Sója posílila nejvíce za poslední tři týdny
Největší nárůst ceny v posledních třech týdnech zaznamenal v rámci včerejší obchodní seance na burze Chicago Board of Trade spadající do skupiny CME nejaktivnější futures kontrakt na sóju. Jednalo se o reakci na zprávu amerického ministerstva zemědělství (USDA), podle které přetrvávající sucho na americkém Středozápadě sníží produkci více, než se očekávalo. Podle USDA klesne letošní produkce sóji ve Spojených státech na 2,634 miliard bušlů, což by představovalo nejnižší produkci zmíněné komodity v U.S. za posledních 9 let a zároveň o 14 % nižší, než v loňském roce. Futures na sóju s listopadovým termínem dodání posílil v průběhu včerejšího dne o 2,6 % na uzavírací cenu 1745,75 centů za bušl. Jednalo se o největší nárůst ceny nejaktivnějšího futures kontraktu sóji od 21.srpna letošního roku. 

11.09.2012 Zásoby sóji v USA budou nejníže za 40 let
Nejslabší úroda sóji ve Spojených státech za posledních devět let povede k nejnižším zásobám komodity za uplynulých 40 let. Země je přitom největším exportérem na světě. Američtí zemědělci sklidí podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg o 13% méně úrody oproti předchozímu roku. Středozápad USA byl v uplynulých měsících postižen největším suchem za posledních 76 let, což se negativně projevuje i na úrodě. INTL FCStone odhaduje, že zásoby poklesnou na nejnižší úroveň od roku 1973. Se suchem se ovšem potýká i Jižní Amerika nebo Rusko. Banka Goldman Sachs Group predikuje, že se cena sóji v průběhu tří měsíců vyšplhá na úroveň 20 dolarů. V průběhu zítřejšího dne bude zveřejněna pravidelná oficiální zpráva WASDE v USA, kde bude uveden aktuální odhad úrody, poptávky a zásob. Zpráva může na trzích výrazně zahýbat cenami. 


31.08.2012 Sójové boby na nových maximech
Na nové rekordní hodnoty vylétla ve čtvrtek na Chicago Board of Trade cena sójových bobů. Tropická bouře totiž zamířila nad Louisianu a panovaly obavy, že kvůli silným dešťům zpomalí sklizeň. Zasaženy silnými dešti byly také jižní části Indiany a oblasti dalších států včetně Arkansasu. Cena sójových bobů přitom v tomto roce dosud prudce rostla z opačného důvodu, tedy kvůli největším suchům od roku 1936. Od začátku roku posílila cena sóji na CBOT o 46 procent. Nejaktivněji obchodovaný listopadový kontrakt sóji posílil o 0,6 procenta a uzavřel včera na 1763,5 centech za bušl, přičemž v průběhu dne se cena dostala na historické maximum o hodnotě 1771,25 centů.

22.08.2012 Cena sojových bobů na rekordní úrovni
Na nová historická maxima vylétla během úterního obchodování na Chicago Board of Trade cena sojových bobů poté, co se účastníci Farmer Midwest Crop Tour shodli na výrazném snížení odhadů výnosů v klíčových pěstitelských oblastech amerického středozápadu. Poslední predikce zní, že počet lusků na 3 čtverečné stopy bude o 47 procent nižší než loni. Nejaktivněji obchodovaný listopadový kontrakt sojových bobů posílil včera o 2,9 procenta a uzavíral seanci na 17,325 dolarech za bušl. V průběhu obchodování se cena dostala až na historické maximum o hodnotě 17,34 dolarů za bušl. Od polovinyčervna, kdy sucha zasáhla pěstitelské oblasti, již vzrostla cena sojových bobů o 32 procent.

07.08.2012 Sojovým bobům pomohlo ke zlevnění počasí
Soja včera na chicagské burze CBOT zlevnila nejvíce za týden poté, co dešťové přeháňky zasáhly některé části amerického Středozápadu. Další srážky a zároveň nižší teploty ve zmíněné oblasti pak, dle předpovědi, lze očekávat v následujících sedmi až deseti dnech. Právě nyní v době, kdy nejen Středozápad, ale i další části USA trpí nadměrnými suchy, je déšť velkou nadějí pro tamní úrodu soji. Jen za minulý měsíc cena soji kvůli zmíněných suchům vzrostla o 15%. Listopadová soja včera na CBOT uzavřela oslabením o 2,7% na 1584,25 centech za bušl.

06.08.2012 Zprávy o deštích posílají cenu sóji níže
Cena sóji v průběhu dnešního obchodování klesá, když ze Spojených států přichází předpovědi o deštích, které by mohly pomoci poničené úrodě. Telvent DTN odhaduje, že by některé části středozápadu USA mohly v průběhu 10 dnů (od 3. srpna) zažít průměrné srážky. Investoři s napětím čekají na páteční oficiální měsíční statistiku USDA, která obsahuje odhad úrody. Cena sóji v průběhu dnešního obchodování klesá o 38,5 centu (2,36 procenta) na 1590,25 centu za bušl.  

01.08.2012 - Južná Amerika zvýši sójou osiatu plochu o 30 %
Podľa analytikov Credit Suisse by sa sójou osiata plocha v Južnej Amerike mohla v sezóne 2012/13 zväčšiť až o 30 % na historický rekord. Dôvodom je prudké zdraženie sóje v posledných mesiacoch, ktoré poslalo cenu na nové historické maximum. Brazílski, argentínski a paraguajskí farmári chcú využiť vzniknutú situáciu. Brazília by v prípade dobrého počasia mohla vystriedať USA na pozícii najväčšieho producenta sóje. Novembrový kontrakt dnes na Chicago Board of Trade oslabuje o 1,5 % na 16,16 USD za bušel.


20.07.2012 Soja rekordně vysoko kvůli suchům
Současná nejhorší sucha za posledních více než 50 let, která sužují některé pěstitelské oblasti v USA, především pak americký Středozápad, zavinila i včerejší opětovný růst ceny sojových bobů. Pole určená pro pěstování bobů jsou zároveň v nejhorším stavu od roku 1988. USA jsou největší pěstitel sojových bobů na světě. Zatím se předpokládá o 20% horší produkce ve srovnání s předchozím rokem. Listopadová soja včera na CBOT posílila o 2% na 1652,25 centů za bušl.

19.07.2012 Cena sóji nejvýše od roku 2008
Cena sóji vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 2008 a pohybuje se blízko historických rekordů. Příčinou jsou největší sucha ve Spojených státech za několik desetiletí, která budou mít negativní vliv na úrodu. Cena listopadového kontraktu posiluje o 0,7 procenta na 16,32 dolaru za bušl. Jedná se o nejvyšší hodnotu od července 2008. Ministerstvo zemědělství v USA včera uvedlo, že by sucho mohlo trápit zemědělce po celé období růstu. Telvent DTN predikuje v následujících 10 dnech v oblasti středozápadu USA nadprůměrné teploty a podprůměrné srážky. Sucho ve Spojených státech je nejhorší od roku 1956. 


zdroj: Colosseum, a.s. »



Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 076
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář