Renata Šarjaková, 12. květen 2006
Při aplikaci herbicidu je potřeba brát ohled na následnou plodinu
Při volbě herbicidu na jaře je následná plodina kritériem, které nelze podceňovat.

Při volbě herbicidu na jaře je následná plodina kritériem, které nelze podceňovat. U některých sulfonylmočovin a herbicidu Attribut dochází při následném pěstování dvouděložných meziplodin a řepky k zbrzdění růstu, v ojedinělých případech také k totálním ztrátám. Na tuto skutečnost upozorňují němečtí odborníci ze Zemědělské komory Dolní Sasko.

Škody vznikají zejména na lehkých půdách a na půdách s velkým podílem prachových částic, pokud mezi aplikací herbicidu a následnou plodinou nastane delší období sucha. Po hlubokém zpracování půdy a na biologicky činných nebo těžších půdách je riziko nižší. Ředkev olejná, hořčice a svazenka reagují vzhledem k časnějšímu setí intenzivněji než řepka.

Pokud budou následovat dvouděložné meziplodiny, nedoporučuje se aplikace těchto přípravků: Attribut, Lexus, Ciral, Monitor nebo Atlantis (500 g . ha–1). V případě, že následnou plodinou bude řepka, je třeba se vyvarovat aplikace herbicidů Attribut, Lexus nebo Ciral.

Pro následné pěstování cukrovky v příštím roce platí omezení jen po aplikaci herbicidů Monitor a Atlantis (500 g . ha–1). Po použití všech ostatních herbicidů lze cukrovku – nezávisle na zpracování půdy – následně pěstovat.

Top Agrar, 2006, č. 3, s. 60                    Zdroj info ÚZPI

 

Hodnocení => průměr 083
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář