Renata Šarjaková, 11. květen 2006
Doporučení pro ozimy na jaře
Podle stavu porostů je potřeba přihnojit dusíkem, nelze opomenout fungicidní ošetření proti plísni sněžné a palušce.

Časně seté porosty ozimé pšenice byly před příchodem zimy většinou dobře vyvinuté. V těchto porostech je na jaře vhodné aplikovat startovací dávku dusíku. U velmi bujných porostů (ječmen) a při vysoké zásobě Nmin v půdě (od 30 kg N . ha–1) se doporučuje startovací dávku před sloupkováním vynechat.

Pozdě setá pšenice je většinou slabě vyvinutá, popř. ještě před příchodem sněhu nestačila vzejít. V těchto porostech je nutná vyšší startovací dávka, která by se podle půdního druhu měla pohybovat mezi 60 a 80 kg N . ha–1. Nelze opomenout také potřebu síry. Obiloviny by měly hnojeny sírou ve výši zhruba 1/6 minerálního hnojení dusíkem. Pokud se hnojí 80 kg N . ha–1, měla by být dávka síry 15 kg . ha–1, při 140 kg N . ha–1 je to zhruba 25 kg S . ha–1.

Při silném výskytu palušky a plísně sněžné je na místě včasné ošetření fungicidy (nejpozději do začátku sloupkování), aby se zabránilo infekci sousedních rostlin a výdrolu a hnědnutí bází stébel, které vede k předčasnému dozrávání. Aplikace fungicidů může být v oslabených porostech doplněna hnojením na list manganem (při vysokých hodnotách pH) a mědí (na písčitých, popř. silně humózních půdách).

Fortschr. Landw., 2006, č. 4, s. 10–13           Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 104
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář