Renata Šarjaková, 14. duben 2006
Pěstování GM kukuřice je nutné nahlásit do 15. 4. 2006
V souladu s vyhláškou č. 89/2006 Sb., o bližších podmínkách pěstování geneticky modifikovaných odrůd, jsou pěstitelé GM kukuřice povinni písemně informovat o této skutečnosti místně příslušnou zemědělskou agenturu. Nejpozdější termín pro zaslání informace je 15. duben 2006.

K tomuto účelu mohou pěstitelé využít formuláře vydané ministerstvem zemědělství, které jsou v elektronické formě dostupné na internetových stránkách ministerstva: www.mze.cz, sekce „Zemědělství“, položka „GMO – geneticky modifikované organizmy v zemědělství“.

 

K dalším povinnostem pěstitele patří například povinnost dodržet stanovenou minimální vzdálenost GM kukuřice vůči jinému porostu s kukuřicí nemodifikovanou, popř. využití obsevu. Nejpozději do 30 dní po výsevu musí vysetí GM kukuřice potvrdit. K dispozici je opět předtištěný formulář. O záměru pěstovat GM kukuřice a o jejím skutečném vysetí je pěstitel povinen informovat také sousední zemědělce. Další povinnosti a podrobnosti o pěstování GM kukuřice jsou obsaženy ve zmiňované vyhlášce dostupné např. na internetových stránkách MZe.

 

Pro širokou veřejnost se připravuje  seminář na téma „Geneticky modifikované organizmy – základní informace z oblasti biotechnologie s ohledem na praktické využití jejích produktů“, který se uskuteční 18. května 2006 v aule České zemědělské univerzity v Praze-Suchdole.

 

Cílem semináře je seznámit veřejnost s hlavními aspekty GMO a jejich využití v zemědělství a potravinářství prostřednictvím představitelů vzdělávacích a výzkumných institucí a zástupců ministerstev zemědělství a životního prostředí.

 

 

Tomáš Loskot, tiskový mluvčí MZe      Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 108
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář