- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Čtyři mikroelementy pro kvalitu brambor
Dostupnost stopových prvků nezávisí pouze na jejich obsahu v půdě, ale především na počasí a na půdních poměrech v průběhu vegetace. Vysoká hodnota pH, dobré provzdušnění a oxidační poměry v půdě jsou faktory, které určují dostupnost rostlinám. Vzhledem k tomu je zejména v období vegetace, kdy je uvolňování stopových prvků z půdy omezeno, vhodné zásobit rostliny hnojením na list. Pro pěstování brambor jsou obzvláště důležité tyto mikroelementy:
Bór. Zejména na půdách s vysokou hodnotou pH, lehkých písčitých půdách (nebezpečí vymývání) a za sucha by se mělo dbát na zásobení rostlin bórem. Bór má spolu s vápníkem velký význam pro tvorbu struktury slupky a tím i pro její pevnost. Nedostatek bóru může kromě toho podporovat rzivost dužniny.
Mangan. Problémy se často vyskytují za sucha a při vysokých hodnotách pH. Postiženy bývají především písčité půdy. Deficit manganu oslabuje obranyschopnost rostlin proti houbovým infekcím, zejména proti strupovitosti.
Zinek. Ohrožena jsou především stanoviště se suchými, vápenatými půdami nebo vysokým obsahem humusu. Deficit zinku se projevuje deformacemi listů, zakrslým růstem a špatným nasazováním hlíz. Symptomy deficitu zinku jsou velmi podobné symptomům deficitu manganu a mohou být snadno zaměněny.
Měď. Stanoviště s nedostatkem mědi jsou často písčité půdy s vysokým podílem humusu, podzolové nebo vysychavé půdy. Měď ovlivňuje stabilitu buněčných struktur a cév.
DLG-Mitt., Dünger-Magazin, Dezember/05, s. 12 Zdroj info ÚZPI