František Mariánek, 1. listopad 2011
Signalizační zpráva listopad 2011

Riziko šíření virových zakrslostí v porostech ozimých obilnin

Virus zakrslosti pšenice (WDV)  - přenašeč křísek polní:  Riziko šíření WDV pokleslo, vektoři jsou při denních teplotách pod 15 °C méně pohybliví a klesá také intenzita přenosu WDV.

Virus žluté zakrslosti ječmene (BYDV) – přenašeč mšice střemchová: Riziko šíření BYDV trvá, nálet a vývoj mšic v porostech ozimů pokračuje až do poklesu teplot pod hodnoty, kdy dochází k zastavení jejich vývoje (-6°C) a úhynu.

Opatření: Pokračovat v monitorování výskytu vektorů. Porosty s výskytem mšic a křísků chemicky ošetřit některým z registrovaných insekticidů. Při výběru přípravků respektovat teplotní podmínky jejich účinnosti.

Hraboš polní

V několika katastrech okresu byly zjištěny škodlivé výskyty hraboše polního. Mimořádné nebezpečí představují hraboši zejména pro TTP, nové zásevy obilnin a ozimé řepky. V současné době je třeba v maximální míře využít příznivé klimatické podmínky ke kladení nástrah do ohnisek výskytu škůdce. Přítomnost hraboše polního v porostu poznáme podle úbytku rostlin, který vede ke vzniku prázdných míst – kolonií. Plocha jedné kolonie se pohybuje od 1,5 do 2,0 m². Velikost škody způsobené hrabošem závisí na době provedení ochranného zásahu – chemického hubení. Na podzim je pro tento zásah relativně dostatek času a populace škůdce je na počátku vývoje. Na jaře může na 1 ha v koloniích žít až 3 000 jedinců a zničeno až 100 % rostlin. Ohroženy jsou zejména katastry s úzkým osevním postupem (obilniny, řepka), některé speciální plodiny (kmín, sady) a porosty založené bezorebným způsobem, K chemickému ošetření lze použít nástrahový přípravek Stutox I.

Text: Ing. Antonín Köhler

Pro RAK Ostravsko

 


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 062
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář