František Mariánek, 5. duben 2011
Jaká bude sklizeň obilí?

Obiloviny
Světová sklizeň obilí by měla v nadcházející sezoně od letošního července vystoupit o pět procent na novou rekordní úroveň.

Globální zásoby obilnin však zřejmě dál mírně klesnou, protože produkce zůstane nadále o něco nižší než spotřeba, sdělila dnes Mezinárodní rada pro obilí (IGC) ve svém prvním podrobném odhadu pro sezonu 2011/12.

IGC předpovídá pro celkovou produkci obilí růst na rekordních 1,805 miliardy tun ze 1,726 miliardy tun v sezoně 2010/11. Sklizeň však zůstane těsně pod spotřebou odhadovanou na 1,808 miliardy tun. Světové zásoby na konci této sezony by měly činit 341 milionů tun, což je nejméně od konce velmi slabé sezony 2007/2008, která vedla ve světě k potravinové krizi.

U pšenice čeká IGC nárůst o téměř čtyři procenta na 673 milionů tun, což bude stále zřetelně pod rekordními úrovněmi let 2008 a 2009. Sklizeň kukuřice by se měla zvýšit o o 33 milionů tun na rekordních 841 milionů tun, což bude milion tun pod očekávanou spotřebou. Tento týden předpověděla výrazný růst sklizně obilí a konkrétně pšenice i Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO). I přes zvýšení produkce se předpokládá, že zásoby obilí kvůli rostoucí poptávce dál klesnou.

Nejvýraznější nárůst sklizně se čeká v Rusku, Spojených státech a v Evropské unii, dále v Kanadě, Kazachstánu a na Ukrajině, uvedl institut. Předpokládá, že rozsah oseté plochy se zvýší o čtyři procenta na 537 milionů hektarů, nejvíce od roku 1998. Z toho více než polovina nárůst připadne na Rusko. Zdroj: ČTK

Obchodování s obilninami v závěru uplynulého týdne bylo ve znamení dramatického růstu

Závěr minulého týdne byl ve znamení nárůstu burzovních cen obilovin. Například cena kukuřice zaznamenala skok o více jak 11%. Výrazné zisky si připsala i pšenice (+5,4% za dva dny), zatímco sója poněkud zaostává (dvoudenní růst o 2,4%). Bezprostředním signálem pro růst kukuřice v závěru minulého týdne byly obavy, že ani větší osetá plocha (zemědělci letos v USA oseli 92,178 mil. akrů, což je druhá největší plocha od roku 1944) nepomůže zvrátit nepříznivý vývoj jejích zásob. Americké Ministerstvo zemědělství totiž ve své zprávě ohlásilo pokles zásob kukuřice na nejnižší úroveň od roku 2007

Zdroj: ZS ČR


Hodnocení => průměr 097
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář