František Mariánek, 16. březen 2011
Cesta k úspěchu vedla přes jakost zrna

V roce 2010 uspořádala Německá Zemědělská Společnost (DLG) oblíbené polní dny od 15. do 17 června na statku Rittergut Bockerode u Hannoveru. Součástí odborného programu byly kromě jiného také srovnávací pokusy pěstebních technologií u ozimé pšenice.

           Složitá povětrnostní situace sklizňového roku 2010 vyžadovala od účastníků soutěže operativní řešení a um. Výsledkem tohoto snažení bylo, že v konečném účtování úspěšnosti nerozhodoval celkový výnos, nýbrž jakost zrna. Do soutěže se zapojili odborníci a poradci z 8 zemí: Česka, Dánska, Francie, Německa, Polska, Švédska, Švýcarska a Velké Británie (tab. 1). Každý účastník se prezentoval dvěma technologiemi – soutěžní a experimentální. Cílem soutěžní technologie byl maximální zisk z hektaru. U technologie experimentální povolili organizátoři větší volnost při předvádění různých inovovaných pěstebních metod.

Tab. 1: Účastníci srovnávacích pěstebních technologií

Země

Účastník

Zkratka

Česko

Výzkumný ústav obilnářský v Kroměříži

CZ

Dánsko

Patriotisk Selskab, Odense

DK

Francie

ARVALIS – Institut du Végétal, Boigneville

F

Německo

Hanse Agrarforschung e. V., Gettorf

HA

Německo

Institut für Bodenkultur und Pflanzenbau e. V., Schackenthal

IB

Německo

Hochschule  Anhalt, Bernburg

HB

Německo

Rittergut Bockerode, Springe

RB

Německo

Landwirtschaftskammer Niedersachsen

LWK

Polsko

MODR, Oddziaľ Poświętne, Pľońsk

PL

Švédsko

HIR Malmöhus, Bjärred

S

Švýcarsko

Strickhof  Beratungsdienst, Lindau

CH

Velká Británie

Nicholas Forman Arable Services, Dorsington

GB

 

            Zakládání porostů

           Po sklizni předplodiny – ozimé pšenice, bylo strniště podmítnuto talířovým a radličkovým podmítačem do hloubky 15 cm. Potom následovala předseťová orba s utužením a urovnáním povrchu. Téhož dne, tj. 6. října 2009, bylo uskutečněno setí. Následujícího dne po zasetí vydatně zapršelo, spadlo přes 60 mm. Tyto nadměrné srážky způsobily značné utužení půdy, zhoršily vzcházení porostů a opozdily jejich počáteční vývoj. Předseťové zpracování půdy, základní hnojení P a K, jakož i termíny setí a sklizně, byly pro všechny soutěžní technologie jednotné. Výběr odrůdy, stanovení výsevku, výběr mořidla, produkčních hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, byl věcí účastníků soutěže. Zástupce ČR – Výzkumný ústav obilnářský v Kroměříži soutěžil o maximální zisk s odrůdou Potenzial (udržovatel DSV Lippstadt, Německo) a experimentoval s odrůdou Acteur (udržovatel DSV Lippstadt, Německo). Celkem bylo ve srovnávacích pěstebních technologiích zastoupeno 18 odrůd (tab. 4). Norma výsevku se pohybovala u jednotlivých technologií od 240 do 350 zrn/m², (192 až 313 rostlin/m²). Přívalový déšť po zasetí zpomalil vzcházení, což znamenalo, že pšenice přečkaly zimu ve fázi 21/22 BBCH. Dlouhá, sněžná a mrazivá zima, která vydržela až do začátku března, jakož i chladný a deštivý květen, opozdily vývoj pšenic. Odrazilo se to na 14 denním opožděném sloupkování.

Tab. 4: Výsevek a termín setí*

Účastnici

Odrůda

Výsevek

zrn/m²

Technologie soutěžní

HA

Tommi

300

IB

JB Asano

320

GB

Genius

300

RB

JB Asano

280

CH

Smaragd

250

HB

Genius

285

CZ

Potenzial

300

LWK

Julius

280

F

Barok

280

PL

Muszelka

                         320

DK

Potenzial

275

S

Chevalier

275

Technologie experimentální

HA

Tabsco

270

IB

Akteur

270

GB

Tommi

300

RB

Adler

280

CH

Claro

280

HB

Smaragd

275

CZ

Akteur

300

LWK

Tabasco

280

F

Altigo

240

PL

Hodnocení => průměr 072
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář