- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Deficit bóru u rajčat
Již po několika týdnech vyvolává nedostatek bóru na rostlinách rajčete typické příznaky. V důsledku poškození pletiv jsou všechny rostlinné části nápadně křehké – řapíky listů a výhony se lámou již při nepatrném doteku.
Přibližně ve stejné době se na nejstarších listech začínají nejprve na okrajích objevovat svítivě žluté chlorózy s lesklým přechodem ke zdravému pletivu. Ušetřeny nejsou ani nejmladší části rostlin. Vrcholy výhonů mění barvu a zakrňují.
Deformace listů
Vedle neobvykle tmavé barvy listů se na mladých listech tvoří vypouklé puchýřky a jejich okraje se stáčejí dolů. V důsledku těchto deformací pletiv listy téměř úplně ztrácejí svůj původní tvar.
Strupovitost plodů
Kromě nižšího nasazování plodů se někdy na plodech objevuje ve velkém rozsahu strupovitost, u stopky se může vytvořit prohlubeň. Oproti deficitu jiných stopových prvků tak deficit bóru výrazně snižuje výnosy.
Uvážená aplikace bóru
Bór je stopovým prvkem s nejmenším rozpětím mezi nedostatkem a nadbytkem. Při podezření na nedostatek by se proto nemělo okamžitě přihnojit, nýbrž až tehdy, když se deficit spolehlivě prokáže např. pomocí půdní analýzy. K přihnojení potom může být použito buď hnojivo obsahující pouze bór (např. Borax) nebo hnojivo, které obsahuje kromě bóru i jiné stopové prvky. U ostatních stopových prvků je nebezpečí nadměrného zásobení mnohem nižší a dodatečně aplikované množství zpravidla neškodí.
Upřednostnit doplňkovou aplikaci bóru
Aby bylo zajištěno dlouhodobé zásobení půdy bórem, doporučuje se aplikovat hnojivo s obsahem základní živiny a doplňkem tohoto prvku (v SRN např. Borsuperphosphat). Zároveň by měly být zajištěny podmínky pro lepší příjem bóru. V této souvislosti je potřeba si uvědomit, že na alkalických půdách nebo po vápnění je příjem bóru nedostatečný a sucho jeho deficit zesiluje.
Gärtner u. Florist, 10, 2005, č. 9, s. 41 Zdroj info ÚZPI