- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ozimy: zemědělci sledují s obavami počasí
Zemědělci by uvítali klidnou zimu bez současných teplotních výkyvů.
Nejbližší týdny mohou rozhodnout o osudu ozimů. Pole jsou holá, bez sněhové pokrývky, která by porosty chránila, mnohde jsou navíc plochy podmáčené, protože voda z posledních srážek se špatně vsakuje.
Zemědělci teď čekají, jestli bude dál pršet, nebo se ochladí a napadne sníh. Nejhorší variantou by bylo, kdyby na pole bez sněhu uhodily silné mrazy.
Ozimy přitom na polích hrají u většiny zemědělských podniků prim, ať už jde o pšenice nebo řepku. „Ozimé pšenice máme zaseté přibližně na 900 hektarech,“ uvedl pro Deník předseda Zemědělské společnosti Dubné Jiří Návara. Celkem zaseli ozimé obiloviny na 1400 hektarech. „Uvítali bychom stálou sněhovou pokrývku,“ zmínil následně k podmínkám letošní zimy Návara a dodal, že ve vlhku a chladnu hrozí porostům hlavně choroby.
Návara také poukázal na nepříznivý vliv dešťových srážek, které se na některých místech špatně vsakují, půda je podmáčená a to také rostlinám škodí.
Teplotní výkyvy
Jak ale ozimy dopadnou, o tom podle zemědělce rozhodnou až příští měsíce. „Ozimy nyní nelze hodnotit,“ zdůraznil Návara s tím, že normálně končí zima většinou v březnu, dodal ale, že by uvítal její klidnější průběh bez současných teplotních výkyvů.
„Uvidí se, jaký bude vývoj počasí,“ řekl v zimním poločase na adresu osetých polí Jiří Netík ze Dvora Čihovice. Největší starost tady mají o řepky. Polovina porostů má trochu potíže. „Řepku máme na 130 hektarech,“ zmínil Netík a dodal, že to, co bylo naseto do druhé srpnové dekády, si stojí dobře. Co se ale selo ve vlhčím podzimním počasí, má slabší kořenový systém. Pokud by delší dobu pokračovaly deště a podmáčely ještě víc půdu, hrozilo by, že rostliny budou podehnívat. „Polovina řepky je dobrá, polovina se pořád trošku trápí, i když nahoře vypadají porosty dobře,“ popsal situaci Netík.
V Borovanech mají ozimou pšenicí oseto více než 400 hektarů, řepkou necelých 250 hektarů. „Teď se to i zazelenalo,“ řekl ke stavu řepkových porostů předseda ZOD Borovany Jindřich Kořínek. „Řepka vypadala hůř, ale v posledních dnech se zlepšila,“ dodal ke kondici plodin Kořínek. Podle něj by bylo nejhorší, kdyby nyní přišel na řepku velký mráz, ale meteorologové takové počasí naštěstí nepředpovídají.
Zdroj: Denik.cz, 21.01.2011