Renata Šarjaková, 17. březen 2006
Pozor na durman
Durman obecný, který se již delší dobu vyskytuje ve střední a jižní Evropě, byl nyní nalezen také na polích s bramborami a kukuřicí v severních oblastech Německa.

Durman obecný – jedovatá plevelná rostlina, která se již delší dobu vyskytuje ve střední a jižní Evropě, byla nyní nalezena na polích s bramborami a kukuřicí v severních oblastech Německa. Zvýšený výskyt byl zaznamenán v oblasti Meppen (Weser-Ems).

Tato rostlina z čeledi lilkovitých dorůstá až do výšky jednoho metru. Díky mohutnému vřetenovitému kořenu může dobře přečkávat období sucha. Roste zejména na kyprých, dusíkatých půdách. Vejčité, laločnatě zubaté listy jsou na svrchní straně tmavě zelené, spodní strana je trochu světlejší. Ostnité plody jsou zelené, vejčité a přibližně 5 cm dlouhé. Všechny části rostliny obsahují jedovaté alkaloidy v různé koncentraci.

Rostliny durmanu by měly být zlikvidovány včas, aby se zabránilo dalšímu šíření. Regulace v kukuřici je však problematická, v jarní řepce a leguminózách na zrno téměř nemožná. Pokud jsou nalezeny rostliny ještě před vytvořením semen, lze použít k jejich likvidaci Roundup. Na plochách se silným výskytem durmanu by se měly pěstovat místo jarních plodin spíše ozimé obiloviny.

Top Agrar, 2005, č. 12, s. 46                       Zdroj info ÚZPI


Hodnocení => průměr 141
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář