Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 12. červenec 2010
V evidenci půdy došlo k aktualizaci vrstvy pro silně erozně ohrožené půdy
V evidenci půdy došlo k aktualizaci vrstvy pro silně erozně ohrožené půdy
Dne 1. července 2010 byla v evidenci půdy z důvodů zpřesnění aktualizována vrstva pro silně erozně ohrožené půdy (SEO půd). Nahradila tak vrstvu SEO půd, která byla užívána od 1. ledna tohoto roku.
Tisková zpráva MZe ze dne 2.7.2010
Od 1. ledna 2010 platí v ČR deset upravených a rozšířených standardů Dobrého zemědělského a environmentálního stavu (GAEC). Na plochách označených jako silně erozně ohrožené musí zemědělec mimo jiné zajistit, že se nebudou pěstovat širokořádkové plodiny a porosty obilovin a řepky olejné budou zakládány s využitím půdoochranných technologií, zejména setím do mulče nebo bezorebného setí (GAEC 2). Zabezpečení minimálních způsobů hospodaření na silně erozně ohrožených půdách omezuje smyv půdy, zpomaluje povrchový odtok a zvyšuje retenci vody v ohrožených místech. Společně s podmínkami definovanými ve standardu GAEC 1 směřují tato opatření ke snižování rizika vodní eroze a k ochraně komunikací a dalších staveb před zaplavením nebo zanesením splavenou půdou.
Aktualizovaná verze vrstvy SEO půd je k dispozici od 1. července 2010. Porosty zakládané od tohoto data budou posuzovány již podle této vrstvy. Na půdách s porosty založenými v období 1.1.- 30.6. 2010 bude posuzováno dodržování standardu GAEC 2 podle vrstvy aktuální do 30.6.2010. „Aktualizací chceme předejít situacím, kdy v některých případech nekorespondovala data uváděná v evidenci půdy (LPIS) s reálnou situací na půdním bloku. K těmto případům by v budoucnu již nemělo docházet,“ vysvětluje zavedení aktualizované vrstvy Ing. Martin Mistr, ředitel odboru environmentálního a ekologického zemědělství MZe.
Informace o tom, zda se na půdních blocích nachází půda silně erozně ohrožená, mohou zemědělci nalézt v LPIS v záložce Eroze. V případě, že by došlo k nejasnostem, mohou se uživatelé půdního bloku obrátit na pracovníky místně příslušné AZV s žádostí o pomoc.
Dita Vrbová, tisková mluvčí MZe
http://eagri.cz/public/eagri/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2010_v-evidenci-pudy-doslo-k-aktualizaci.html