Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 23. únor 2010
Proč krycí plodina žito funguje jako přírodní inhibitor plevelů?
Proč krycí plodina žito funguje jako přírodní inhibitor plevelů?
Američtí výzkumníci zkoumají látky vylučované žitem do půdy, které pravděpodobně potlačují plevely.
Lubomír Šetlík, 20. únor 2010
Zdroj: KIS OK
Americký výzkumník zkouší zodpovědět otázku, která by se mohla zdát zřejmou: Proč žito funguje jako krycí plodina? Žito potlačuje plevele bez herbicidů, což jej činí častou krycí plodinou na organicky obhospodařovaných farmách.
Mechanika toho, jak funguje, se zdá dost jednoduchá. Když je žito posečeno a položeno na půdu, jeho stonky blokují sluneční záření a zabraňují, aby klíčící plevele získávaly světlo, které potřebuje. Kořenový systém žita také zachycuje živiny a drží půdu, čímž zabraňuje erozi a činí je obzvlášť atraktivní pro americké farmáře v povodí Chesapeake Bay a jiných oblastech, kde je problémem splach z půdy. Také roste při nižších teplotách, což jej činí ideální pro pěstování jako ozim.
Ale Teasdal, vedoucí výzkumu z laboratoře Sustainable Agricultural Systems Laboratory v Beltsville v Marylandu spolupracoval s Cliffem Rice, chemikem z ARS, aby žito ještě více prozkoumali. Domnívají se, že něco v žitě ovlivňuje půdní chemii způsoby, které pomáhají rostlině potlačovat plevely. Ve svých studiích zkoušejí určit, kdy a v jakých koncentracích jsou některé z těchto klíčových organických sloučenin rostliny uvolňovány do půdy a zda zlepšují potlačování plevelů. Jejich cílem je nalézt způsoby – rovněž prostřednictvím zlepšování odrůd žita nebo určení, kdy a jak by mohlo být obhospodařováno – jak zlepšit jeho schopnosti ochrany proti plevelům.
Výzkumníci pěstovali žito na testovacích pozemcích v Beltsville, zlikvidovali ho herbicidem a pak ho buď mělce zaorali do půdy nebo ponechali padlé žitné stonky nezaorané na povrchu půdy. Zaseli v týdenních intervalech merlík a salát a odebírali vzorky v týdenních intervalech. Pak extrahovali organický materiál z půdy a měřili obsah sloučenin známých jako „benzoxazinoidy“ , které byly uvolňovány z žita.
Tato studie byla jedním z prvních pokusů o měření benzoxazinoidů pocházejících z žita v polní půdě a o prozkoumání jejich vlivu na plevely v polních podmínkách. Předešlá práce se zaměřovala na extrakty z žita studované v kontrolovaných laboratorních nebo skleníkových pokusech.
Výzkumníci se domnívají, že potlačování plevelů by se mohly účastnit i jiné sloučeniny, ale jejich počáteční výsledky ukazují, že benzoxazinoidy ovlivňují chemii v půdě způsoby, které zvyšují schopnost žita potlačovat plevely a jsou hodny další studie. V půdě existovaly nižší koncentrace benzoxazinoidů, než se očekávalo a plevely začaly růst lépe, protože koncentrace těchto sloučenin se snížily – za několik týdnů poté, kdy bylo žito zlikvidováno. Benzoxazinoidy dosáhly vrcholové hodnoty cca za týden poté, kdy bylo žito zlikvidováno a tyto koncentrace značně klesly za 2 nebo 3 týdny.
Předtím, než výzkumníci budou moci poskytnout směrnice pro pěstování a techniky managementu budou potřeba další studie. Ještě potřebují zkoumat další faktory, které pravděpodobně hrají roli v potlačování plevelů, například: jak dlouho musí být žito pěstováno předtím, než je zlikvidováno, vliv počasí a půdních podmínek a množství biomasy žita potřebné k tomu, aby se maximalizovaly její účinky.
Agricultural Research, vol. 57, 2009, č. 9, s. 20
Zdroj: KIS OK