František Mariánek, 2. únor 2010
Příčiny masivního klíčení hlíz
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 97944 ; Vydáno : 28.1. 2010 ; Autor : Mgr. Dana Koubová
Brambory z loňské sklizně začaly klíčit velmi brzy, často i přes ošetření inhibitory klíčení.
Zdroj: www.agronavigator.cz
Někteří zemědělci mohli být nepříjemně překvapeni extrémně časným nástupem klíčení hlíz ve skladech. A to dokonce i v případě, že byly hlízy ošetřeny doporučeným množstvím přípravku pro inhibici klíčení v práškové nebo kapalné formě.
Příčinou časného, masivního klíčení hlíz z loňské sklizně byla patrně vyšší hladina fytohormonů v hlízách, vyvolaná suchým a teplým počasím v létě. Především u nezavlažovaných brambor při časné likvidaci natě se proto velmi rychle projevilo fyziologické stárnutí. To výrazně podpořilo klíčivost některých odrůd. Důsledek: I po aplikaci inhibitorů klíčení klíčky nadále rostou. Typické symptomy odumírání jako černání špiček klíčků a cibulovité tloustnutí báze klíčků se vyskytují teprve po dvou až třech týdnech.
V budoucnu je proto důležité odebrat z každé uskladněné odrůdy reprezentativní vzorek, vystavit ho teplotě okolo 20 °C a sledovat nástup klíčení. Jakmile začnou první hlízy ve vzorku reagovat, měly by se příslušné partie ve skladu zkontrolovat. V případě potřeby je nutné urychleně přistoupit k ošetření příslušnou dávkou inhibitoru klíčení v kratším intervalu. Přitom platí, že první ošetření uloží hlízy ke spánku a druhé je ochrání proti klíčení.
Top Agrar, 2010, č. 1, s. 46

Hodnocení => průměr 076
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář