Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
František Mariánek, 21. září 2009
MŽP dementuje zavádějící informace v médiích o plevelech
MŽP dementuje zavádějící informace v médiích o plevelech
Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP dementuje jménem ministerstva životního prostředí ČR některá tvrzení, obsažená v článku "Pod dozorem státu sází zemědělci plevel", publikovaném 10.9. v Lidových novinách.
Zdroj: www.agris.cz 10.09.2009
Jménem Ministerstva životního prostředí ČR bych rád dementoval některá tvrzení, obsažená v článku "Pod dozorem státu sází zemědělci plevel", publikovaného v dnešním vydání Lidových novin.
1) Autor naprosto volně zaměňuje termíny "nepůvodní druhy" a "invazní druhy" rostlin. Invazní druhy rostlin jsou skutečným problémem nejen české přírody, protože se velmi rychle šíří a zabírají prostor ostatním (původním) druhům. Invazní druhy jsou podmnožinou skupiny druhů nepůvodních. Většina nepůvodních druhů se ale nechová invazně, tedy mohou s původními druhy koexistovat. Podotýkám, že mezi nepůvodní druhy patří i řada dnes u nás běžně pěstovaných rostlin, jako jsou brambory, či kukuřice.
2) Ministerstvo životního prostředí v žádném případě neposkytuje dotace na šíření invazních druhů rostlin, ba právě naopak, finančně podporuje jejich likvidaci. Na šíření invazních druhů rostlin neposkytuje dotace žádné ministerstvo. Dotace na pěstování energetických plodin poskytuje Ministerstvo zemědělství (ovšem opět nikoli na pěstování invazních druhů).
3) V seznamu rostlin vhodných pro pěstování k energetickému využití (http://www.vukoz.cz/__C1256D3B006880D8.nsf/$pid/VUKJWF1CD335/$FILE/tabulka2.htm) není ani jeden invazní druh. Je v něm řada druhů nepůvodních a také kříženců. Sami se můžete přesvědčit, že přímo v seznamu jsou označeny druhy, které není možné pěstovat ve zvláště chráněných územích. Podle platné legislativy je navíc pro pěstování nepůvodních druhů rostlin a kříženců třeba povolení k šíření do životního prostředí - při jeho posuzování se hodnotí i potenciální rizika zkřížení těchto druhů s místními populacemi rostlin. Pro případné pěstování takových druhů ve zvláště chráněných územích by byla nutná výjimka ze zákona.
Jakub Kašpar, ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí MŽP
Hodnocení
=> průměr 096