- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
AK: Cena obilí letos kvůli nižší úrodě možná vzroste
Cena obilí po letošních žních kvůli nižší úrodě zřejmě vzroste a po loňském výrazném poklesu, který byl způsoben rekordní sklizní, by se měla vrátit zpět na obvyklou úroveň. Novinářům to řekl viceprezident Agrární komory Jindřich Šnejdrla. Zemědělci letos podle odhadu AK z tuzemských polí sklidí zhruba 6,5 milionu tun základních obilovin, což by bylo ve srovnání s loňskou úrodou přibližně o milion tun obilí méně. Nižší úrodu letos prý očekávají také zemědělci v řadě evropských zemí.
"Letošní úroda určitě bude nižší, než byla rekordní úroda roku 2008. S velkou pravděpodobností se zvýší cenová úhrada za obiloviny z letošní sklizně," uvedl Šnejdrla, podle kterého se cena obilí dostane na průměrnou úroveň obvyklou v letech 2005 a 2006. "Nebude to (cenový nárůst) nic extrémního," podotkl Šnejdrla.
Šnejdrla odhadl, že cena tuny krmného obilí by po letošních žních mohla začínat na 3000 korunách, tuna potravinářského obilí na 3500 korunách a cena tuny sladovnického ječmene na 4000 korunách. "Loni to (cena) také bylo někde na této úrovni, nicméně poté, co se zjistilo, že je rekordní úroda, cena raketově spadla," řekl.
Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého by agrárníky předpokládané mírné zvýšení cen sladovnického ječmene zdražení piva nezpůsobilo. Pivovarníci mají totiž letos problémy s nižším odbytem zlatavého moku a jeho zdražení by poptávku po něm snížilo, vysvětlil Veselý, proč výrobci piva nejspíše ke zvýšení cen nesáhnou.
Nelze předpokládat, že by zvýšení cen potravinářského obilí výrazněji ovlivnilo ceny chleba a pečiva. Pekaři totiž dlouhodobě uvádějí, že ceny obilí se na jejich celkových nákladech podílí zhruba třetinou a daleko větší vliv na stanovení konečné ceny pečiva mají v současné době obchodní řetězce.
Ceny zemědělských výrobců, které byly na počátku loňského roku na rekordní výši, se začaly snižovat po loňských žních a byl to první pokles od května 2006. Nadprůměrná úroda byla totiž loni v celé Evropě a byla hlavním důvodem přebytku a následného poklesu cen. Snižování cen dále pokračuje a letos v dubnu dle Českého statistického úřadu zemědělské ceny klesly o 29,2 procenta. Cena obilovin byla meziročně téměř poloviční, u olejnin se snížila o více než 40 procent.
Podle předsedy komoditní rady pro obilí AK Josefa Kubiše bude letos nižší sklizeň obilí v celé střední a východní Evropě, takže nelze očekávat, že bude na trhu přetlak v nabídce obilí. Českým zemědělcům se po loňské rekordní úrodě prý podařilo díky vývozu snížit tuzemské zásoby obilí na obvyklou úroveň. "V tuto chvíli máme na skladech průměrné množství zásob, jaké jsme měli loni nebo předloni," dodal Šnejdrla.
Český statistický úřad očekává, že letošní sklizeň základních obilovin bude meziročně nižší o 11,7 procenta a řepky o pět procent. Sklizeň obilovin bude podle ČSÚ činit 6,62 milionu tun a řepky 997.000 tun. Jde o první statistický odhad letošní sklizně.
Nižší úroda bude podle statistiků důsledkem poklesu osevních ploch základních obilovin o 7381 hektarů. Nižší než loni by měl být také jejich hektarový výnos, a to o 0,58 tuny. Nastupující sklizeň je ovlivněna také dosavadním průběhem počasí, zejména teplotně podprůměrným květnem a červnem s vysokými srážkami. Minulý rok byl navíc spolu s rokem 2004 nejúrodnějším v historii České republiky, uvedl ČSÚ.
Zemědělci loni sklidili 8,37 milionu tun obilovin včetně kukuřice na zrno. Bylo to o 17 procent více než v roce 2007. Průměrný hektarový výnos se zvýšil o 0,84 tuny na 5,37 tuny. Úroda obilovin řadí loňskou sklizeň na druhé místo za rekordní rok 2004.
Zdroj: ČTK, 15.07.2009