- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Semena z farem – nová daň ve Francii
Francouzský Senát připravil v tajnosti malou revoluci. 2. února byl přijat projekt, který změní sektor semen. A podle ozvěn z Bruselu, mohl by se stát předmětem další diskuse v celé EU 25. Podle nařízení se každý farmář, který si podrží část sklizně na setí, bude muset vyrovnat s „daní“ pro původní producenty semen.
Dosavadní legislativa se týkala jen případů pšenice, ale nyní se uvažuje i o hrachu, řepce a bramborách. Sektor semen je spokojen tímto legislativním zákrokem, protože mu umožňuje zajistit přítok peněz. Obhájci semen ze sklizně to považují za skandál. A připravují se na tvrdou bitvu o projekt zákona, který se má zkoumat 7. března. V dosavadním procesu návrhu a schvalování byly zástupci většiny stran pro, jen zástupci Zelených a komunistické strany, byli proti. Celý problém se diskutuje již víc než 15 let a nynější řešení představuje dost tvrdý dopad na většinu farmářů.
Celá složka semen není nevýznamná. Ve Francii 60% rozlohy obilí je oseto zrny ze sklizně farmy. Toto procento se blíží 55% pro olejniny, 30% pro řepku a 25% pro brambory. Největší nárůst u této formy semen je u řepky. Podle dohody z 2001 měli nárok producenti certifikovaných semen na 50 centů za tunu prodané pšenice. A to není vůbec zanedbatelná částka. Za 4 roky dostali tak semenáři navíc 23 m€. Royalties (poplatky za vlastnictví), jsou platné 5 let. Pak se odrůda převádí do veřejného sektoru. A tak se zařadí mezi opatření v jiných evropských zemích.
Zdroj: Ing. Karel Matoušek, Brusel