Renata Šarjaková, 9. prosinec 2008
Ochrana proti krtkům ve Velké Británii
Článek v britském časopise Horticulture Week podává základní informace o krtku obecném a uvádí hlavní způsoby ochrany kultur proti němu.
Poslat článek emailem Vytisknout článek Článek : 86684 ; Vydáno : 8.12. 2008 ; Autor : Ing. Šárka Vondrášková
     Krtci jsou široce rozšířeni po celé Británii, ale chybí v Irsku a jsou chráněným druhem v Německu.
     Dokonce malé populace krtků mohou dělat závažné škody na trávnících a površích sportovišť a okrasných trávnících, ale ochrana nesmí být vynucována v méně intenzivně využívaných nebo obhospodařovaných plochách. Škody jsou průvodním jevem podzemního životního stylu života krtků – ti se živí se žížalami a jinými bezobratlými živočichy v půdě a ačkoli nepožírají rostlinný materiál, mohou poškozovat kořeny během svých tunelovacích činností.
     Kultivace v množitelských provozech spojená s produkcí na volné půdě nebo na poli činí záhony nebo řádky rostlinného materiálu atraktivním místem pro rytí krtků a jejich tunely často provázejí linie nedávno vsazeného materiálu.To může poškozovat rostliny prostřednictvím narušování kořenů.
     Způsoby ochrany proti krtkům se dělí na deterenty (odpuzovací prostředky), pasti a jedy. Na soukromých sportovních a okrasných plochách je možné používat pelety, jako například Phostoxin nebo Luxan Talunex, které v kontaktu s vlhkostí tvoří jedovatý plyn.
     Schvalování strychninu bylo zastaveno v roce 2006. Britské ministerstvo DEFRA provedlo výzkum metod, jak nahradit stažení strychninu. Učinilo závěr, že lapání do pastí poskytuje  kompromis mezi welfare a účinností. Kladení návnad, fumigace a lapání do pastí jsou nejúčinnější od října do dubna, kdy jsou krtci aktivní, ale před začátkem rozmnožovacího období.
     Potlačování populací žížal (je k dispozici množství patentovaných pesticidů) bude snižovat zásobu potravy pro krtky, ale je nutné připomenout, že žížaly jsou také velmi významné pro aeraci, zdraví a úrodnost půdy.
Biologie krtka:
  • Krtci (Talpa europaea) jsou černohnědí savci, kteří žijí po většinu svého života pod zemí a živí se žížalami a jinými půdními bezobratlými živočichy.    
  • Nepožírají kořeny rostlin. Jeden krtek o hmotnosti 80 g sežere cca 50g červů denně. Krtci se živí také půdními škůdci, jako jsou například ponravy (larvy chroustů).
  • Mají špatný zrak a používají hmat, sluch a čich k vypátrání své kořisti a vycítění  nebezpečí.
  • Krtci vyrývají dva druhy tunelů, které mají 4 nebo 5 cm v průměru. Ty bezprostředně pod povrchem jsou vyvrtávány samci, kteří hledají samice během rozmnožovacího období (únor až červen). Hluboké tunely 5 – 20 cm pod povrchem jsou používány pro rozmnožování a krmení. Tunely mohou být několik set metrů dlouhé.
  • Krtiny na povrchu jsou způsobem zbavování se vyryté půdy.  Místa nad doupaty se vyznačují velkými krtinami. Samičky rodí vrhy tří až pěti mláďat. Průměrná délka života krtků je tři roky.
  • Nehledě na rozmnožovací období vedou krtci samotářský život, takže jedno zvíře může být odpovědné za viditelnou aktivitu na docela velké ploše.
  • Uprázdněné tunelové systémy jsou často znovu osídlovány jiným krtkem ze sousední plochy.
Způsobované škody
     Krtiny jsou hromádky vyryté půdy na povrchu trávníků nebo na půdě osázených ploch. Tunely pod okrasnými nebo sportovními trávníky způsobují dlouhé hřbítky půdy několik cm vysoké. Tyto tunely se mohou bortit a způsobovat nerovný, špatně vypadající a  potenciálně nebezpečný povrch.
     Tvoření tunelů může rozrušovat kořeny sazenic čerstvě vsazeného rostlinného materiálu ve školkách nebo okrasných výsadbách, přerušení kontaktu kořenů s půdou a ve vážných případech to vede k symptomům sucha u rostlin.
     Krtci mohou také rozkousávat zakopané kontrolní kabely zavlažovacích systémů nebo závlahové hadice, jestliže jim stojí v cestě.
Ochranná opatření
A) biologická
     Vysazování pryšce skočcového neboli také křižmolistého (Euphorbia lathyris) prý odpuzuje krtky, protože exsudáty (výlučky) z kořenů mají odpuzující účinek. Je potřeba sbírat odkvetlé květy rostliny před nasazováním semen, aby se zabránilo rostlině stát se plevelným problémem.
B) mechanická
     Elektronická nebo mechanická zařízení, která vytvářejí zvuk nebo vibrace odpuzující krtky, mohou být umisťována blízko potrubí. Ta mohou být účinná na malých plochách, ale často jen vyženou krtky na jiné plochy.
     Dobře konstruované a udržované pružinové nebo elektrické smrtící pasti mohou zabíjet humánně a mohou být účinné, jestliže budou správně používány. Existují návrhy na humánní standardy pro pasti.
     Pokyny: Pracujte s rukavicemi, abyste zabránili ulpívání lidského pachu na pasti a zahrabejte ji do půdy několik dní před použitím. Umístěte pasti v krtčích tunelech při minimálním narušení půdy, ale ne přímo pod krtiny. Pravidelně pasti prohlížejte a odstraňujte mrtvá těla.
     K dispozici jsou „živé“ pasti, které by měly být používány se stejnou opatrností, aby se zabránilo jejich kontaminaci lidským pachem. Kontrolujte je aspoň jednou denně. Britské ministerstvo DEFRA doporučuje, že odchycení krtci by neměli být vypouštěni, ale humánně utraceni.  
C) chemická
Aktivní látka: Aluminium phosphide.
Přípravek: Luxan Talunex (Luxan), Phostoxin (Rentokill).
Potřebná opatření: Luxan Talunex je schválen pro ochranu proti krtkům na obhospodařovaných trávnících a faremních lesních školkách. Phostoxin je schválen jen pro použití na zemědělské půdě. Luxan Talunex vyžaduje speciální aplikační aparát, který je obsažen v balení přípravku. Pelety v tunelech uvolňují v kontaktu s vlhkostí plynný fosforovodík. Tunely musí být uzavřeny tak, aby zadržovaly plyn. Operátoři musí být vyškoleni a dodržovat směrnice HSE Guidance AIS22 o plynování škodlivých obratlovců. Je potřeba opatrnost, aby se ochránily necílové organismy. Účinnost může záviset na půdních podmínkách.
 
     Při hubení krtků je nutno dodržovat příslušnou legislativu.
     Pro další informace o ochraně proti krtkům je možno navštívit webové stránky: www.naruralengland.org.uk.
 (Pozn.překl.: Pokud se někdo inspiruje uvedenými způsoby ochrany proti krtkům, je nutno vzít v úvahu, že krtek patří v ČR k chráněným živočichům. Doporučuji bližší informace na:

Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 085
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář