Renata Šarjaková, 15. duben 2008
OSN čeká období hladových bouří

Na velmi vážné důsledky současného růstu cen potravin upozornil zvláštní zpravodaj OSN pro právo na potraviny Jean Ziegler v rozhovoru pro francouzský deník Libération. "Směřujeme k velmi dlouhé vlně bouří, konfliktů a nekontrolovatelných vln regionální destabilizace," řekl.

Za hlavní příčinu přitom označil lhostejnost "pánů světa, bohatých zemí nebo nově se vynořujících velmocí".
Pro bavorský rozhlas pak Ziegler hromadnou výrobu biopaliv, kterou považuje za jednu z hlavních příčin stoupajících cen potravin, označil za "zločin proti lidskosti".
"Když cena rýže stoupne během dvou měsíců o 52 procenta a cena obilnin během čtyř měsíců o 84 procenta, vrhá to dvě miliardy lidí pod hranici bídy," prohlásil Ziegler. "První příznaky důsledků už jsou tu - armáda hlídající thajská rýžoviště, bitvy o chleba v Egyptě, zastřelení na Haiti."
Hlavní příčinou je podle něj lhostejnost. "Když se Spojené státy za cenu šestimiliardových dotací vrhnou na politiku biopaliv, která odčerpá z potravinového trhu 138 milionů tun kukuřice, zakládají zločin proti lidskosti kvůli svému hladu po pohonných hmotách. A když Evropská unie rozhodne, že v roce 2020 budou biopaliva uspokojovat deset procent spotřeby, přenáší břemeno na malá africká hospodářství."
"Výroba biopaliv je v současnosti zločinem proti lidskosti," řekl Ziegler pro bavorský rozhlas.
EU podle něj škodí africkému zemědělství také tím, že financuje vývoz evropských potravinářských přebytků do Afriky, kde jsou nabízeny za polovinu až třetinu výrobní ceny. "To naprosto ruinuje africké zemědělství," zdůraznil Ziegler.
"Mělo by se skoncovat také s mezinárodními burzovními spekulacemi s potravinářskými surovinami," dodal.
Za další příčinu Ziegler označil zadlužení rozvojových zemí a způsob jeho řešení, který jim ordinuje Mezinárodní měnový fond: "Přes odpisy dlužilo loni 122 zemí celkově 2,1 bilionu dolarů (34 biliony korun). Strukturální ozdravné plány MMF je stále nutí k zemědělské produkci na vývoz, aby měly čím platit úroky z dluhů bankám Severu. Dodejte k tomu subvence (vyspělých zemí) na zemědělský vývoz, které válcují místní trhy, a máte situaci hotovou k výbuchu," řekl.

Zdroj: Agroweb


Hodnocení => průměr 072
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář