Renata Šarjaková, 5. březen 2008
Úlevy na dani

Novela nedávno schváleného zákona o spotřební dani, upravující vrácení části spotřební daně zemědělcům, by měla být projednána v Poslanecké sněmovně na schůzi od 11.března. Pokud dojde k politické shodě, mohla platit v brzké době. Uvedl to předseda sněmovního zemědělského výboru Jiří Papež.

Podle zákona o spotřební dani totiž hrozí, že pokud budou zemědělci při práci na poli jezdit na bionaftu, nedostanou zpátky část spotřební daně, jako dosud. Na nízkoprocentní směs motorové nafty s metylesterem (MEŘO) či etylesterem řepkového oleje se totiž podle stávajícího předpisu nevztahuje možnost vracet zpět zemědělcům část daně. Proto skupina poslanců spolu s ministrem zemědělství Petrem Gandalovičem předložili novelu, která by tuto záležitost upravovala. Podle návrhu předkladatelů by ji sněmovna měla schválit již v prvním čtení. Účinnost by měla nabýt dnem vyhlášení.
Vláda minulý týden také odsouhlasila víceletý program uplatnění biopaliv v dopravě, který počítá po roce 2009 s úlevou nebo osvobozením od spotřební daně z minerálních olejů u čistých biopaliv a jejich vysokoprocentních směsí podle obsahu biosložky. Daňové zvýhodnění má zvednout poptávku po biopalivech, aby země byla schopna splnit cíle Evropské unie. Program počítá s podporou základních biopaliv, která jsou v České republice nyní využívána. Jde zejména o MEŘO a bioetanol. Obě paliva jsou v malém množství povinně přimíchávána do konvenčních paliv, v tomto případě se ale s osvobozením nepočítá. Nulová sazba daně by se týkala pouze paliv s vyšším obsahem biosložky. „V období platnosti Programu, což je standardně šest let od schválení komisí, hlavní cílovou skupinou podporovaných biopaliv zůstanou vysokoprocentní nebo čistá biopaliva první generace. Postupně se počítá s významnějším rozšířením biopaliv druhé generace - nejspíš od roku 2011 nebo 2012 - která nejsou vyráběna z potravinářských komodit. Česká republika se bude orientovat v závislosti na dostupných technologiích právě na produkci biopaliv vyráběných z nepotravinářských komodit,“ vysvětlil Gandalovič. Vzhledem k tomu, že výroba biopaliv a tedy i výroba pohonných hmot s vyšší koncentrací biopaliv je nákladnější než výroba klasických fosilních paliv, je nutné tato paliva finančně zvýhodnit tak, aby byla zajištěna jejich konkurenceschopnost na trhu. „Při započtení všech daňových výnosů, vznikajících při výrobě biopaliv, a úspor ve státním rozpočtu, které s výrobou biopaliv souvisejí, bude bilance dopadu na rozpočet kladná. Prokázalo se to i v jiných státech například v Německu,“ dodal ministr.
Po schválení vypracovaného víceletého programu bude jeho kompletní znění odesláno k notifikaci Evropské komisi, až poté se přistoupí k samotné realizaci programu. Vzhledem k tomu, že se jedná o daňovou podporu je notifikací pověřeno ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem financí, doplnil 1. náměstek ministra Ivo Hlaváč.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 091
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář