Renata Šarjaková, 23. leden 2008
Speciální doplňky výživy chrání trávicí trakt selat
Nová strategie ochrany selat využívá nutraceutika obsahující organické kyseliny, rostlinné extrakty a probiotika.
 
Pokusy provedené v Evropě dokazují význam výzkumně ověřených krmivářských strategií, které chrání integritu střeva u mladých prasat. Tato skutečnost je v době, kdy je situace na trhu antimikrobiálních činidel nepříznivá, velmi  aktuální. Antimikrobiální látky se užívaly po desetiletí  za účelem likvidace patogenů a pro zlepšení růstu a životaschopnosti zvířat.
Aplikace antibiotik do krmiv, v  EU zakázaná od ledna 2006, příznivě ovlivňovala  růst a zdraví prasat tím, že příznivě působila na jejich střevní trakt především v období odstavu.
V důsledku vzniklé situace se pozornost odborníků  obrátila k oxidu zinečnatému, který mohl přímo v poměru 1:1 nahradit antibiotika v krmných recepturách pro mladá prasata. Nevýhodou byl jeho vliv na životní prostředí; oxid zinečnatý má sice antibiotický účinek, ale prasaty je vylučován  v nezměněné formě a může dojít k nadměrnému hromadění zinku. Vědci se proto zaměřili na hledání nových strategií výživy, které by byly příznivé nejen pro prasata, ale i pro prostředí. Podle výsledů výzkumu může být řešením vhodná více úrovňová strategie, která spolu s výživou, vlastním ustájením a chovatelskými opatřeními podpoří udržitelnou a pro prostředí přijatelnou výrobu vepřového masa.
Nová strategie je založená na využití nutraceutik – doplňcích výživy, které mají specifické fyziologické a mikrobiologické funkce v trávicím traktu prasat. Jedná se o organické kyseliny, prebiotika, rostlinné extrakty a probiotika.
Při hledání způsobů náhrady oxidu zinečnatého u selat je potřeba pamatovat na  jeho prvotní úkol a to je ochrana dolní části trávicího traktu.  Proto každá složka krmiva musí být cílená a musí mít schopnost projít žaludkem a působit na určitém místě – v dolní části trávicího traktu.
Výzkumně bylo zjištěno, že je vhodná  třístupňová náhrada oxidu zinečnatého, která spočívá v následujících krocích:
1. okyselovače. Bylo zjištěno, že účinná náhrada vyžaduje aplikaci okyselovacích produktů. Závěry mnoha studií uvádějí, že příznivý účinek okyselovačů na růst prasat se projevuje nejvýraznější u odstavených selat.
Dietetické okyselovače zvyšují proteolýzu v žaludku a stravitelnost proteinu a aminokyselin. Okyselovače založené na kyselině mravenčí, mléčné a propionové a jejich směsích přinášejí nelepší výsledky při aplikační hladině 0,3-0,5 %.
 2. prebioitka. Dalším krokem je aplikace  prebiotik. Jedná se látky založené na mannan nebo frukto-oligosacharidech označovaných jako MOS a FOS.
Skupina FOS prebiotik selektivně fermentuje příznivé bakterie, které podporují konverzi kyseliny mléčné na kyselinu máselnou. MOS jsou odvozeny od specifických kmenů kvasinek Saccharomyces cerevisiae.
3. rostlinné extrakty. Pozornost vzbudily rostlinné extrakty založené na thymolu a carvacrolu. Bylo publikováno několik článků ve vědecké literatuře, které  uvádějí možnost aplikace při  ochraně trávicího traktu proti patogenům; existují i záznamy o neúspěšné aplikaci.
Ukázalo se, že působení okyselovačů v žaludků a horní části trávicího traktu,  v kombinaci s chráněným thymolem a carvacrolem, s MOS nebo FOS chrání u mladých zvířat celý  trávicí trakt.
Tříkroková strategie má příznivý vliv na užitkovost prasat a složení střevní flóry; při její aplikaci se ukazuje tendence lepšího příjmu krmiva, vyššího přírůstku hmotnosti a lepší konverze krmiva. Ukazuje se, že skupina prasat, u nichž byla aplikovaná tříkroková strategie, vykazuje  lepší vyrovnanost celé skupiny a méně  menších selat při odstavu. Tento poznatek je  významný pro podniky, které realizují technologii jednorázového naskladnění a vyskladnění.
 
Zdroj: Ing. Pavla Schneiderová

Hodnocení => průměr 025
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář