Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 17. září 2007
Srpen přinesl otřesy na všech komoditních trzích
Srpen přinesl otřesy na všech komoditních trzích
Prudký růst cen pšenice a dalších komodit, stagnace cen kukuřice.
Tyto otřesy však byly jen důsledkem krátkodobého zemětřesení na všech finančních trzích. V důsledku toho se mnoho obchodníků zbavovalo svých pozic a na trzích převládaly silné výprodeje. Některé komodity se vzpamatovaly velmi rychle (například pšenice), jiné pomaleji. Obecně si polepšily zejména obilniny. Cena pšenice vzrostla během jediného měsíce o 23 procent, následovaná sójou (nárůst o 6 procent). Naopak se nedařilo cukru, ani skopovému masu, které si v srpnu pohoršily o 8.2. respektive o 11 procent.
Pšenice pokračovala v obrovském a nezadržitelném růstu. Její cena vytvářela stále nová a nová historická maxima. V mnoha částech světa pěstitelé zaznamenali u této obilniny výrazné problémy související s počasím (vysoké teploty a sucho). Naopak v USA měli opačné problémy. Silné deště v hlavních pěstitelských oblastech se postaraly o výrazné snížení kvality úrody. A kromě toho bylo vyseto méně pšenice než vloni. Spotřeba pšenice tak překonala nabídku a výsledkem je silný tlak na nárůst cen. Cena pšenice se od začátku roku zdvihla o téměř 50 procent a mezi komoditami s nejsilnějším růstem ji patří druhé místo.
Kukuřice naopak celý měsíc výrazně stagnovala. Přes silný tlak ze strany ostatních komodit z obilninového sektoru se jí nepodařilo výrazněji odrazit směrem nahoru. Sója a pšenice v srpnu výrazně zdražily, avšak kukuřice se pohybovala na nezměněných úrovních. Hlavním faktorem, který drží její cenu dole je obrovské nasazení plodiny v tomto roce. Jen v USA se vyselo nejvíc kukuřice od roku 1944 a velké výnosy se očekávají i v ostatních částech světa. Boom alternativních paliv a z toho pramenící silná poptávka a vysoké ceny byly příliš velkým lákadlem pro farmáře. V srpnu rovněž příznivé počasí pomohlo farmářům v USA,
V minulém měsíci překvapivě klesla také cena vepřového masa na burze v Chicagu. Silné výprodeje, které zachvátily finanční trhy se projevily v komoditních trzích a dotkly se též ceny vepřového masa. Čína má velké problémy s onemocněními prasat a spekuluje se, že až 100 miliónů kusů mohlo být poraženo v důsledku reprodukčního a respiratorního syndromu prasat (PRRS). Čína je také největším importérem vepřového na světě a toto onemocnění by se mělo postarat o ještě výraznější nákupy masa ze strany nejlidnatější země na světě.
Zdroj: Ing. Milan Šťastný