Renata Šarjaková, 27. srpen 2007
Paratuberkulóza skotu a Morbus Crohn
TiHo Hannover zahájila sdružený výzkum, který by měl objasnit vzájemný vztah mezi Johnovou chorobou přežvýkavců a chronickou Morbus Crohn u lidí.
 
Německé Spolkové ministerstvo vzdělávání a výzkumu (BMBF) podpořilo sdružený výzkum Vysoké školy veterinární se sídlem v Hannoveru, který si klade za cíl objasnit vzájemný vztah mezi Johnovou chorobou a Morbus Crohn, finanční částkou ve výši 1,3 milionu EUR. Projekt by měl trvat 3 roky a koordinací byl pověřen docent Dr. Ralph Goethe z Institutu mikrobiologie nadace vysoké školy veterinární v Hannoveru (TiHo). Ve snaze podpořit výzkum nemocí přenosných na člověka, tzv. zoonóz, BMBF v uplynulém roce vytýčil stěžejní úkol s názvem „Podpora výzkumných sdružení zabývajících se zoonotickými infekcemi“.
Johnova choroba nebo také paratuberkulóza je infekční onemocnění přežvýkavců, které podléhá ohlašovací povinnosti. Onemocnění vyvolává bakterie Mycobacterium paratuberculosis. Na základě podobnosti klinického obrazu s Morbus Crohn, chronickým onemocněním střevního traktu u lidí, již několik let probíhají intenzivní diskuse o existenci vzájemného vztahu mezi oběma chorobami. V centru různých úvah stojí role původce Johnovy choroby. Podílí se Mycobaterium paratuberculosis také vzniku Morbus Crohn? Může být onemocnění přeneseno ze zvířete na člověka? Je možný přenos onemocnění prostřednictvím mléka? 
Informace získané v rámci interdisciplinárního výzkumu by měly přispět k tomu, že bude plně objasněno riziko, které představují bakterie Mycobacterium paratuberculosis. Proto chtějí vědci zkoumat výskyt mykobakterií v mléce, jejich patogenický význam a charakterizovat různé fenotypy bakterií, posoudit význam Mycobacterium paratuberculosis z hlediska rizika vzniku rakoviny střev u lidí, vyvinout metody pro lepší diagnostiku a k molekulární identifikaci izolátů a vytvořit zvířecí model.
Na společném projektu se podílí 6 pracovních skupin z 5 zařízení: TiHo, Lékařská univerzita v Hannoveru, Univerzita Justa-Liebiga v Giessenu, Helmholtzovo centrum pro výzkum infekcí v Braunschweigu a Institut Friedricha Loefflera v Jeně.                 
Morbus Crohn je chronické onemocnění střev u lidí. V Německu tímto onemocněním trpí asi 100 000 až 160 000 lidí, většina pacientů onemocní mezi 16. a 35. rokem života a onemocnění není možné vyléčit. Symptomy mohou být bolesti břicha, průjem, zvracení nebo horečka. V posledních 20 letech se značně zvýšila četnost toho onemocnění v populaci.  

Zdroj: Ing. Dana Nehasilová


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 001
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář