Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 20. duben 2007
Nebezpečí muchniček narůstá
Nebezpečí muchniček narůstá
V teplém počasí dochází k nárůstu populací muchniček, které představují nebezpečí pro pasoucí se skot.
Na akutní nebezpečí vyvolané výskytem muchniček upozornil veterinární úřad v Recklinghausenu (Severní Porýní-Vestfálsko), protože v průběhu uplynulých dní byla naplněna kritéria pro vydání úředního varování před těmito nebezpečnými muškami. Zemědělci by proto měli svoje zvířata na pastvinách pozorně sledovat.
K nebezpečným masivním náletům muchniček s vysokou frekvencí bodnutí zvířat přispěla rychlá změna ze studeného počasí na klima s rychle stoupajícími teplotami a následně relativně vysokou vlhkostí vzduchu. V dusných dnech se nálety muchniček koncentrují zejména do odpoledních a večerních hodin.
Pastviny chráněné před větrem porosty křovin a stromů kolem tekoucích vodních zdrojů a také v blízkosti zemědělských usedlostí jsou oblastmi, které muchničky přednostně vyhledávají. Zvířata pasoucí se v těchto lokalitách je nutné během odpoledních a večerních hodin pozorně sledovat a pokud by to bylo nutné, zahnat je do stájí. Neklamnými známkami náletu muchniček je silný neklid zvířat s eventuálními únikovými reakcemi a také jejich náhlé ulehnutí. Veterinární úřad doporučuje jako možnou alternativu eliminace nebezpečí napadení zvířat na pastvě muchničkami vyhánění zvířat na pastvu po hodinách nebo vyhánění zvířat pouze v nočních hodinách.
Muchničky podobné muškám jsou 5 mm velké, tmavě zbarvené a vyznačují se silnými křídly a silnými končetinami. Na počátku jara se vylíhnutý hmyz shromažďuje v blízkosti tekoucích vodních zdrojů na křoviscích a stromech, kde vyčkávají na příznivé povětrnostní podmínky.
Muchničky létají převážně v rojích, napadají pasoucí se zvířata a během krátké doby je bolestivě poštípají. Během bodnutí samičky pronikne bílkovinná látka (albumin) do krevního řečiště napadeného zvířete, která může vyvolat rozsáhlé otoky kůže, plicní edém a těžkou poruchu oběhového systému. V těchto případech je nutné vyhledat pomoc veterinární lékaře.
Zdroj:Ing. Dana Nehasilová
Hodnocení
=> průměr 086