Renata Šarjaková, 23. březen 2007
O ekoagroturistice
Přehled agroturistických možností.
Ekoagroturistika je jednou z možností tzv. šetrné, měkké či udržitelné turistiky, která na rozdíl od tzv. „tvrdé turistiky“ nepoškozuje místní životní prostředí a místní komunity, vzhledem k tomu, že se nesnaží turisty oddělit od místního dění (hotely, hotelovými bazény, restauracemi atd.) a vytvořit jim luxusní podmínky, na které jsou zvyklí z měst (klimatizace atd.), ale naopak ve snaze co nejvíce přiblížit život venkova včleňuje turisty do místního společenství a rytmu venkovského života, i když jim samozřejmě zajišťuje v souladu s platnou legislativou veškeré nezbytné sociální a hygienické standardy. Rozsah poskytovaných služeb se ovšem samozřejmě liší podle jednotlivých ubytovacích zařízení.

Podrobný, velmi rozsáhlý přehled agroturistických možností v ČR (včetně kempů atd.) poskytuje organizace ECEAT (European Centre for Eco-Agro Tourism), která dokonce s pověřením Vlády ČR certifikuje farmy v tzv. „Národním systému certifikace ekologicky šetrných služeb cestovního ruchu“, který má být nástrojem k dosažení udržitelnosti cestovního ruchu v souladu s připravovanou Koncepcí státní politiky cestovního ruchu 2007–2013.

ECEAT ve spolupráci se Svazem venkovské turistiky nabízí možnosti tzv. „ubytování v soukromí“, což je turistické ubytování ve stavbách a prostorech, které nejsou primárně určeny pro cestovní ruch. Jedná se tedy nejčastěji o možnost ubytování přímo v domě sedláků, v samostatných budovách na farmě, nebo v kempech vytvořených na pozemcích farem. Kompletní seznam ubytovacích zařízení, které splňují požadavky na „ubytování v soukromí“ a skutečně vám poskytnou pocit „prázdnin na venkově“, kde se opravdu budete cítit součástí venkovského rytmu, poskytují stránky Prázdniny na venkově. Zde naleznete selská stavení, apartmány, pensiony či kempy, kde poznáte skutečně velmi zblízka život venkova se vším všudy, navíc v přímém kontaktu se zvířaty, půdou a místním obyvatelstvem.

Dobrodružnějším povahám, které raději o dovolené fyzicky nezahálí, lze doporučit tzv. síť WWOOF (Worldwide Oportunities on Organic Farms), která zprostředkovává pobyt na farmách po celém světě, a samozřejmě také v ČR. Ubytování a strava na farmě (samozřejmě z produktů farmy většinou v biokvalitě) je poskytována výměnou za pomoc na farmě (nejčastěji 6 hodin denně). Práce a ostatní aktivity se většinou odehrávají v kontaktu s ostatními tzv. „wwoofery“, tedy dobrovolníky, kteří často pocházejí z nejrůznějších koutů světa. Druh vykonávaných prací se liší podle jednotlivých farem nicméně se většinou jedná o nepříliš fyzicky namáhavou manuální práci, kterou zvládne každý. Ubytování bývá zajištěno přímo v budově farmy s rodinou farmáře, případně ve skromných staveních v blízkosti.

Kontakt s farmáři zprostředkovává místní organizace WWOOF, která za mírný poplatek (pro ČR 200,- Kč pro jednotlivce a 300,- Kč pro společně cestující páry) zájemcům zajistí katalog farem zapojených do této sítě a zprostředkuje kontakt s farmářem. Kontakt na místní organizace WWOOF po celém světě získáte na stránkách mezinárodní organizace WWOOF. Woofing v ČR zajišťuje organizace Area Viva.

Ceník služeb českých farem nabízejících ekoagroturistickou dovolenou najdete na http://www.biospotrebitel.cz/page.php?&reference_name=press.detail&kategorie=&from=&clanek=266

Zdroje: UZPI

Návrh „Národního systému certifikace ekologicky šetrných služeb cestovního ruchu“
www.eceat.cz
www.wwoof.ecn.cz

 


Hodnocení => průměr 083
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář