Renata Šarjaková, 19. březen 2007
PRO-BIO vidí řešení ve výhodnějších sazbách pro farmy bez souběžného hospodaření
Svaz PRO-BIO nesouhlasí s plošným snížením kompenzací pro trvalé porosty.

PRO-BIO vidí řešení ve výhodnějších sazbách pro farmy bez souběžného hospodaření

Svaz PRO-BIO nesouhlasí s plošným snížením kompenzací pro trvalé travní porosty, o kterém informovalo ve svém prohlášení Ministerstvo zemědělství (snížení kompenzací o 710,- Kč z původně odsouhlasených 2.650,- Kč /ha na 1.940,- Kč/ha). Svaz to dnes uvedl ve svém tiskovém prohlášení. „Pokud je cílem těchto změn podpora bioprodukce, vidí Svaz řešení v krácení kompenzací pouze ekologickým farmám se souběžnou konvenční výrobou,“ říká se v dokumentu.

Stávající systém plošného vyplácení kompenzací napomáhá vytváření řady modelů, které nijak nepodporují produkci biopotravin. U ekofarem se souběhem je vyšší pravděpodobnost úniku podpor do konvenční produkce. Neselektivní systém dotací umožňuje řadě převážně konvenčních zemědělců žádat o čerpání dotací z opatření vztahujících se k ekologickému zemědělství, běžné je využívání bodového zvýhodnění při podávání žádosti o investiční dotace. Díky stávajícímu systému existují vedle sebe čistě ekologické farmy a například farmy, které souběžně provozují ekologický chov krav bez tržní produkce mléka a konvenční chov dojnic. Častou formou je také konvenční chov dojnic krmených ekologickým senem s produkcí konvenčního mléka. Současná pravidla pro poskytování dotací umožňují, aby v jednom podniku vedle sebe existovaly pozemky trvalých travních porostů s dotací na ekologické zemědělství a pozemky v konvenčním systému hospodaření využívající veškeré intenzifikační faktory (pesticidy, průmyslová hnojiva) včetně technologií GMO. Princip zvýhodněných sazeb pro zemědělce bez souběžného hospodaření navrhuje Svaz PRO-BIO konzistentně již od ledna 2006. Příkladem úspěšného fungování selektivního přístupu je např. Sasko, kde je pro čerpání kompenzací na úrovni 160 EUR/ha zařazení všech pozemků do EZ bezpodmínečnou nutností.

„Plošné snížení podpor povede ke zbrzdění rozvoje bioprodukce,“ domnívá se Milan Berka, ředitel kontrolní organizace KEZ. „Namísto snižování podpor by odbytu bioprodukce pomohlo například navyšování mléčné kvóty přednostně ekologickým zemědělcům,“poukazuje na jiné formy podpory Ing. Petr Trávníček ze Svazu PRO-BIO.

Svaz poukazuje na dlouhodobé zkreslování informací v případě významu ekologického hospodaření na trvale travních porostech. Vedle produkce biopotravin spočívá ekologické hospodaření z velké části v rozvoji a údržbě krajiny. Tento význam výrazně stoupá zejména v horských a podhorských oblastech a na území chráněných krajinných oblastí a národních parků, kde se ekologický způsob hospodaření významně přibližuje podmínkám nejvhodnějším pro daná stanoviště. Podíl ekologicky obhospodařované půdy na území CHKO a v národních parcích v České republice tvoří více než 30 procent z celkově ekologicky obhospodařované půdy. Typickým příkladem je oblast NUTS II Severozápad (kraj Karlovarský a Ústecký), kde podíl ekologicky obdělávané půdy je 22 procent z celkové plochy zemědělské půdy.

Zdroj:Ing. Zdeněk Perlinger, předseda svazu PRO-BIO


 

Hodnocení => průměr 028
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář