- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Letos může dát kraj na podporu hospodaření v lesích až 40 milionů
Vlastníci nebo nájemci lesů v Moravskoslezském kraji budou moci v letošním roce opět kraj žádat o finanční podporu na hospodaření v lesích v rámci. Letos navíc mohou žadatelé poprvé získat dotace i na opatření k omezení škod způsobených kalamitními škůdci (především kůrovcem).
„Moravskoslezský kraj podporuje vlastníky nebo nájemce lesů v regionu od roku 2005. Například vloni pro ně uvolnilo zastupitelstvo více než 16 milionů korun, letos už máme v pokladně nejméně 30 miliónů korun, částka se může ale ještě zvýšit“uvedl náměstek hejtmana Pavol Lukša.
Zastupitelstvo kraje dnes schválilo pravidla pro poskytnutí dotací - tedy „Zásady pro poskytování finančních příspěvků na hospodaření v lesích v roce 2007 z rozpočtu Moravskoslezského kraje a způsobu kontroly jejich využití“. Peníze půjdou na obnovu lesů poškozených imisemi (vlivy průmyslu na životní prostředí), na podporu výsadby a obnovu lesů, na péči o lesní porosty, na ekologické a k přírodě šetrné technologie. Nově letos bude kraj dotovat také opatření k omezení škod způsobených kalamitními škůdci, především kůrovcem. Je to reakce na větrnou kalamitu, která počátkem letošního roku postihla i lesy v Moravskoslezském kraji, polomy jsou škůdci ohroženy mnohem více.
„Vlastníci nebo nájemci lesů se tak budou potýkat s důsledky větrné kalamity v průběhu celého roku. Důležité je zejména včasné zpracování padlých či poškozených stromů, protože tam hrozí především přemnožení kůrovce. Výskyt kůrovce musejí zmapovat, kůrovcové dříví bezpečně odstranit a zajistit likvidaci brouků pomocí tzv. lapáků (speciálně upravených stromů - smrků) a speciálních lapačů. Hrozba dalšího rozšíření vzhledem k nastalé situaci je opravdu reálná,“ upřesnil Tomáš Kotyza, vedoucí oddělení ochrany přírody a lesního hospodářství odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.
Žádosti o poskytnutí příspěvku je možné podávat na odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu v průběhu celého letošního roku. Informace jsou na webu kraje, dotazy zodpoví pracovníci příslušného odboru.
Kromě uvedených dotací kraj v roce 2006 podpořil také protipovodňová a protierozní opatření prováděná v lesích (na potocích a řekách) – celkem za 17 miliónů korun. Tedy plus uvedených dotačních 16 je celkem
Zdroj:Šárka Swiderová,
tisková mluvčí MSK