Renata Šarjaková, 21. únor 2007
Úspora energie za spolupráce Moravskoslezského kraje a Moravskoslezského dřevařského klastru
O potřebě rozvoje efektivního využívání energie a obnovitelných zdrojů se shodli zástupci Moravskoslezského dřevařského klastru, Moravskoslezského kraje a Nadace dřevo pro život.

Úspora energií za spolupráce Moravskoslezského kraje a Moravskoslezského dřevařského klastru

Moravskoslezský dřevařský klastr, Moravskoslezský kraj a Nadace dřevo pro život vyzdvihly u příležitosti ukončení výstavy soutěže Dřevěný dům 2006 v Ostravě potřebu rozvoje efektivního využívání a úspor energií v bydlení a ve stavebnictví. Legislativní požadavky na efektivní využívání energie a obnovitelných zdrojů energie a na snížení čerpání neobnovitelných zdrojů materiálů a energie ve stavebním sektoru založily několik oblastí spolupráce mezi dřevozpracujícími společnostmi a Moravskoslezským krajem.

„Z hlediska vedení kraje je pro mne Moravskoslezský dřevařský klastr významným partnerem, který přispívá k rozvoji regionu, růstu zaměstnanosti a vhodně kombinuje potřeby udržitelného rozvoje s podnikatelským důvtipem. Řada plánovaných technických inovací a investice v oblasti školství činí náš region atraktivním v celostátním měřítku, což mne velmi těší,“ řekl Ing. Pavol Lukša, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.

Během posledních deseti let spotřeba energií v domácnostech výrazně stoupla. Z hlediska spotřeby energií jsou dnes domácnosti vedle průmyslu, dopravy a administrativních budov čtvrtou nejvýznamnější oblastí. Růst cen energií povede k nutnosti snížit spotřebu energií v domácnostech, to by mělo být zásadním způsobem zajišťováno podporou bydlení s nízkou energetickou zátěží. Domy vznikající jako sandwichové systémy na bázi dřeva, které se vyrábějí v Moravskoslezském regionu, jsou vhodným stavebním a energeticky úsporným řešením pro bydlení.

„Proto jsme ve spolupráci s ministerstvy, odbornými komorami a Nadací dřevo pro život realizovali soutěž Dřevěný dům 2006, která bude pokračovat druhým ročníkem v roce 2008. Výstava, která dnes v Ostravě končí, představila architektonicko-konstrukční návrhy staveb s využitím dřeva, které mají nižší spotřebu energií i nižší náročnost při průmyslovém zpracování“, uvedl Ing. Ivo Klimša, prezident Konfederace lesnických a dřevozpracujících svazů.

Úspory energie jsou podmínkou bezpečnosti energetického zásobování, konkurenceschopnosti a zlepšování životního prostředí. Směrnice sjednocující postoje zemí EU a vedoucí k maximální efektivnosti zaváděných postupů mají zásadní vliv na opatření realizovaná v ČR. Úspory energie v sektoru budov pro bydlení a veřejnou správu jsou prioritou evropské strategie udržitelné konkurenceschopnosti a bezpečné energetiky. Cílem je snížení energetické spotřeby o 20 % do roku 2020. Akční plán energetické účinnosti EU očekává dosažitelné úspory energie v bytovém sektoru až o 27 % a v budovách veřejné správy o 30 %.

„Naší vizí je do pěti let vybudovat v regionu růstový dřevozpracující sektor, který bude významným dodavatelem a exportérem dřevostaveb a inovačních komponentů pro dřevěné konstrukce a domy,“ řekl Ing. Jiří Pohloudek, prezident Moravskoslezského dřevařského klastru. „Akční energetický program Evropské unie nás vede k přijímání závazků výrazným způsobem snižovat energie.“

MSDK tvoří 27 společností podnikajících v lesnickém a dřevozpracujícím průmyslu a to převážně na území Moravskoslezského kraje. Obrat členů MSDK přesahuje 17 mld. Kč za rok. Firmy jsou významným zaměstnavatelem v regionu, zaměstnávají přes 4.000 pracovníků. Společnosti řídí činnost klastru prostřednictvím účasti na valných hromadách MSDK.

MSDK aktivně vytváří podmínky pro maximální využití synergií výrobního a rozvojového potenciálu v oboru dřevařského a dřevozpracujícího průmyslu a podporuje inovační procesy a výzkum a rozvoj činností provozovaných členy sdružení. Jedním z výzkumně zaměřených projektů je evropský projekt TEMTIS - Vzdělávací materiály pro navrhování a zkoušení dřevěných konstrukcí realizovaný ve spolupráci se Stavební fakultou VŠB-TU Ostrava.

Občanské sdružení MSDK aktivně spolupracuje s krajským úřadem, magistrátem města Ostravy, městskými a obecními úřady, rozvojovými agenturami na projektech rozvojových a sociálních programů členů sdružení a Moravskoslezského kraje. „Plánované i realizované projekty spolupráce mezi krajem a dřevařským klastrem jsou ukázkou přerodu myšlenek a cílů Nadace dřevo pro život do reality. Podpora využívání dřeva jako obnovitelného zdroje je zde aplikována nejen efektivním využitím tohoto materiálu při tvorbě stavebních prvků, ale také úsporou neobnovitelných energií jak při výstavbě, tak při bydlení“, řekl Tomáš Pařík, předseda správní rady nadace, která stála u zrodu myšlenky soutěže Dřevěný dům.

Více informací:Ing. Jan Řezáč, výkonný ředitel, mobil: 724 576 008, e-mail: jan.rezac@drevoprozivot.cz, www.drevoprozivot.cz

Projekt TEMTIS

Jedním z probíhajících projektů MSDK je evropský projekt TEMTIS - „Educational Materials for Designing and Testing of Timber Structures“ - Vzdělávací materiály pro navrhování a zkoušení dřevěných konstrukcí - realizovaný ve spolupráci se Stavební fakultou VŠB-TU Ostrava, ve kterém je zapojeno 11 institucí ze 7 zemí EU (nejen univerzity, ale také odborné komory, výrobní společnosti a výzkumné instituty). Výstupem projektu je vytvoření souboru vzdělávacích materiálů z oblasti navrhování a zkoušení dřevěných konstrukcí. Vzniknou tak dvě příručky zabývající se tématikou dřevěných konstrukcí a navrhováním dřevěných konstrukcí podle Eurokódů a vůbec první internetová databáze dřevěných konstrukcí. Projekt je určen studentům stavebních fakult a fakult architektury a dále členům profesních komor a organizací (ČKAIT, SKSI, ČSSI atd.) jako i odborné veřejnosti obecně.

Architektonicko-konstrukční soutěž Dřevěný dům 2006

Soutěž Dřevěný dům 2006 iniciovalo Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR v roce 2005 vypsáním veřejné architektonicko-konstrukční soutěže s cílem podpořit vznik moderních dřevostaveb na území České republiky. Dalším cílem soutěže bylo vytvoření databáze kvalitních projektů nízkoenergetických domů a jejich následná nabídka pro veřejnost, včetně rozšíření informovanosti stavebníků a investorů o dobrých vlastnostech a prospěšnosti dřevostaveb. Roli vyhlašovatele soutěže přijalo též Ministerstvo zemědělství ČR, Ministerstvo životního prostředí ČR, Ministerstvo místního rozvoje ČR a dále Nadace dřevo pro život, Česká komora architektů, Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků a Technologické centrum Akademie věd ČR

Soutěž byla vypsána ve dvou kategoriích: na projekt nízkoenergetického „dřevěného“ rodinného domu a na projekt nízkoenergetického „dřevěného“ bytového domu. Zatímco u návrhů projektů rodinných domů se jednalo o všeobecně použitelný projekt, který je situován na ideální pozemek, u návrhů projektů bytových domů se jednalo o projekt pro konkrétní vybranou lokalitu. Určené pozemky pro účely návrhů bytových domů vybrali vyhlašovatelé ve spolupráci s úřady měst a obcí. Vybrané lokality se nacházejí v Kutné Hoře, Třeboni a České Třebové.

Z celkem 136 soutěžních návrhů bylo oceněno 8 návrhů dřevostaveb v kategorii bytový dům a 11 návrhů dřevostaveb v kategorii rodinný dům. Celkem byly rozděleny ceny ve výši 1 100 tisíc korun. Vzhledem k množství soutěžních návrhů se jednalo o největší soutěž architektů za posledních 20 let.

Velké množství přihlášených projektů je v kontrastu s nízkým zájmem o využívání dřeva ve stavebnictví v České republice. Zatímco v Česku dosud tvoří podíl staveb na bázi dřeva na bytové výstavbě jen 1 %, v sousedním Německu 7 %, v Rakousku a Švýcarsku 10 %, v zemích severní Evropy pak více než 60 %. Většímu rozšíření dřevostaveb brání dle výsledků ankety České komory architektů především nízký zájem klientů daný nedostatečnými znalostmi a předsudky o dřevu.

Vyhlášení a slavnostní předání cen vítězům soutěže Dřevěný dům 2006 proběhlo v rámci Mezinárodního stavebního veletrhu IBF. Putovní výstava po krajích České republiky a katalog soutěže demonstrují zkušenosti českých projektantů s moderní nízkoenergetickou dřevostavbou a předávají informace o možnostech a přednostech stavění z tuzemského obnovitelného přírodního materiálu odborné i široké veřejnosti.
Zdroj: Agris


Hodnocení => průměr 018
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář