Renata Šarjaková, 5. leden 2007
Jízdní řád EAFRD se pomalu rýsuje

Jednou ze základních informací pro správná strategická a podnikatelská rozhodnutí v letošním roce je alespoň hrubý nástin harmonogramu otevírání jednotlivých opatření v rámci stanovených Os v Programu rozvoje venkova na roky 2007 až 2013. Je totiž zřejmé, že všechny typy podpůrných programů najednou administrovány nebudou.

Každopádně, podle mluvčí Ministerstva zemědělství ČR (MZe) Táni Králové se zatím nic nemění na dosavadním stavu, podle kterého proběhne konkrétní vyhlášení termínů žádostí v dubnu letošního roku. Ministerstvo přitom počítá s tím, že jako první se budou přijímat žádosti na opatření v ose I – na programy I.1.1. „Modernizace zemědělských podniků“, na I.1.2. „Investice do lesů“  a na I.3.2. „Zahájení činnosti mladých zemědělců“. „V tuto chvíli nelze závazně sdělit termín, kdy začne přijímání žádostí na tato opatření, předpokládáme ale, že to bude v prvním pololetí letošního roku. Bude záležet na tom, zda nám Evropská komise umožní, abychom žádosti přijímali ještě před tím, než náš Program rozvoje venkova oficiálně vyjde ve věstníku EU,“ uvádí Králová.

Podle mluvčí by měl v další etapě připadající na druhou polovinu roku 2007 následovat příjem žádostí na opatření v ose III – III., konkrétně na programy 1.1. „Diverzifikace nezemědělských činností,“ a v ose III.1.3. „Podpora cestovního ruchu“. Ve druhém pololetí roku by měly přijít na řadu také zejména žádosti na opatření z osy II – na agroenvironmentální (AEO) opatření (podzim 2007), platby v rámci Natury na zemědělské půdě, a dále například opatření z osy I – přidávání hodnoty zemědělských a potravinářských výrobků, pozemkové úpravy, odborné vzdělávání v rámci osy I, v ose II zalesňování a v ose III řada opatření ke zlepšení kvality života na venkově. „Předpokládá se, že o vyrovnávací příspěvky na LFA, které půjdou z osy II, bude možné žádat do 15. května,“ informovala také Králová.

Proti podzimnímu termínu na AEO přitom již oficiálně protestovali zástupci ekozemědělců, kteří v něm vidí nežádoucí zbrždění současného vývoje. S tím ale MZe nesouhlasí. Míček je totiž nyní na straně EU. Teprve zveřejněním prováděcího předpisu k Programu rozvoje venkova v Official Journal začíná totiž běžet šestiměsíční lhůta pro schvalovací proces. Teoreticky nám tedy může Evropská Komise schválit program až ke konci června 2007. To se podle všeho nestane, ČR odevzdala příslušné dokumenty mezi prvními. Přesto ale není podle MZe možné začít s přijímáním žádostí za situace, když nejsou stanovena definitivní pravidla.

 

Petr Havel, zemědělský analytik

 


Hodnocení => průměr 117
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář