- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Společné prohlášení Svazu marginálních oblastí ČR a ASZ ČR
Zástupci obou profesních organizací se sešli ve středu 1.11.2006, aby si vyměnili názory na aktuální situaci v zemědělském resortu. V souvislosti s blížícím se předsednictvím České republiky v EU v roce 2009 zástupci obou stran konstatovali, že je nejvyšší čas, aby stát měl jasnou koncepci o budoucím vývoji a struktuře českého zemědělství.
Problém se týká nevhodné struktury českého zemědělství, které se díky nadměrnému zornění potýká s velkými cenovými výkyvy komodit, nadprodukcí a nevhodnými dopady hospodaření na životní prostředí především ve formě opakujících se povodní. Obě strany se shodly na tom, že zornění v ČR je nutné snížit řádově o desítky procent a podpůrné prostředky směřovat zejména do méně příznivých oblastí za účelem motivace ke všem formám hospodaření na TTP. Tímto dojde k uvolnění prostoru pro produkci v příznivých oblastech a tudíž ke zlepšení cen zemědělských komodit.
Bohužel v méně příznivých oblastech současná nevhodná struktura národních doplňkových plateb udržuje intenzívní zemědělskou výrobu na orné půdě a blokuje nutnou extenzifikaci, zaměření na krajinotvorbu a výrobní postupy šetrné k životnímu prostředí.
Péče o krajinu, ekologické zemědělství a hospodaření na travních porostech se proto v zájmu jak produkčních tak neprodukčních oblastí musí stát tématem následujících let, aby mohlo dojít k efektivní proměně českého zemědělství a též ke změně vnímání práce zemědělců českou veřejností. K jistotě zemědělců v nepříznivých oblastech může aktuálně napomoci rychlá implementace Programu rozvoje venkova. Vzhledem k nebezpečí z prodlení a vzhledem k tomu, že současná verze PRV je výsledkem již několika kol veřejných diskusí, doporučili zástupci obou stran do tohoto dokumentu již zásadním způsobem nevstupovat a udělat vše pro jeho urychlené přijetí a zavedení do praxe.
Obě strany se shodly na tom, že vláda musí jasně deklarovat, že v méně příznivých oblastech a v přírodně cenných regionech se péče o krajinu stává veřejným zbožím, které zde nahrazuje klasické zemědělské komodity a intenzívní zemědělskou výrobu. Farmář pečuje o krajinu na objednávku společnosti, tvář a charakter krajiny nevzniká jen jako nějaký vedlejší produkt extenzívní zemědělské činnosti, ale cíleně, na základě jasně zaměřených podpůrných programů. Podpůrné programy směřující k extenzifikaci v méně příznivých oblastech musí jasně a dlouhodobě motivovat zemědělce tak, aby měl farmář jistotu, že si změnami ve struktuře výroby v budoucnu nezhorší svou důchodovou situaci.
Za ASZ ČR Za SMO ČR
Ing. Stanislav Němec, předseda Ing. Milan Boleslav, předseda