Musí zaměstnavatel provádět pravidelné elektro revize strojů a zařízení, zdvihacích zařízení, svářeček, elektrických spotřebičů, podle jakého předpisu, jaký je jejich výstup, kdo je smí provádět?
Odpověď:
Obecnou povinnost provádět údržbu, kontroly a revize výrobních a pracovních prostředků a zařízení stanovuje zaměstnavatelům ustanovení § 4 odst. 1 písm. c) zák. č. 309/2006 Sb. o zajištění dalších podmínek BOZP.
Pro bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení přístrojů a nářadí platí nař. vl. č. 378/2001 Sb. kterým se stanoví bližší požadavky na jejich provoz a používání. Ustanovení § 4 odst. 2 požaduje kontroly v rozsahu místního provozního bezpečnostního předpisu nejméně jednou za 12 měsíců, pokud zvláštní právní předpis, případně dokumentace výrobce nebo technická norma nestanoví jinak.
Pokud jde o pravidelné elektrické revize, musí být prováděny u všech strojů a zařízení podle požadavku výrobce případně místního bezpečnostního předpisu (viz § 4 odst. 2 nař. vl. č. 378/2001 Sb.).
U dalších zařízení dále pro:
Zdvihací zařízení podle ustanovení § 7 vyhl. č. 19/1979 Sb. a příslušné technické normy.
Obloukové svářečky podle ČSN EN 60974-4 ed. 2.
Elektrické spotřebiče (včetně el. ručního nářadí a prodlužovacích přívodů) podle ČSN 33 1600 ed. 2.
Výstupem revizí musí být revizní zpráva, výstupem kontrol a zkoušek protokol nebo jiný dokument (např. záznam v sešitu – rozsah záznamu stanoví normy). Ze všech takových dokumentů musí vyplývat že zařízení je i nadále schopné bezpečného provozu.
Revize a kontroly smí provádět:
U obloukových svářeček a el. spotřebičů (pokud se nerozebírají) osoba poučená (§ 4 vyhl. č. 50/1978 Sb.), jinak osoba znalá (§ 5) případně znalá s vyšší kvalifikací (§ 6 – 9)
U zdvihacích zařízení nebo kde to je stanoveno výrobcem nebo provozovatelem revizní technik elektro.
Pokud bude kontroly a revize provádět dodavatel, musí mít k tomu ještě oprávnění k činnostem na el. zařízeních.