Renata Šarjaková, 10. prosinec 2015
V Česku se jako na jediném místě na světě vedle sebe pasou divocí koně, pratuři a zubři
koně (2)
 

V bývalém vojenském prostoru v Milovicích se od neděle vyskytují všechny tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy - divocí koně, zubři a pratuři. Podle společnosti Česká krajina, která za návratem všech tří velkých savců stojí, se jedná o světový unikát. 

Podobný pohled se lidem nenaskytl možná několik posledních tisíc let,“ říká Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Zubři byli v přírodě vyhubeni počátkem dvacátého století, pratuři o tři sta let dříve a koně zřejmě již před mnoha sty lety a možná i tisícovkou let. Jejich poslední populace navíc přežívaly na různých místech, takže v jedné lokalitě se neměly možnost potkat několik tisíciletí.

Jako poslední ze tří skupin velkých býložravců přijeli do Milovic zubři. Skupina sedmi samic měla ze tří polských rezervací původně dorazit už minulé pondělí. Kvůli administrativním potížím na polské straně nakonec přijely nakonec v neděli 6. listopadu.

První dvě zubřice byly vypuštěny do aklimatizační ohrady v lokalitě Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou v posledních paprscích zapadajícího slunce. Přepravní bedny otevřeli hejtman Středočeského kraje Miloš Petera a biolog David Storch.

„Největším překvapením bylo, že ze všech tří druhů zvířat, která jsme v rezervaci letos vypouštěli, byli zubři nejméně plaší. Přestože byli odchyceni v polských rezervacích uprostřed lesů, a nikdy nežili v zajetí, po otevření beden před lidmi neutíkali a několik minut stáli v blízkosti více než stovky diváků. S příjezdem divokých koní, kteří před lidmi okamžitě utekli do vysoké vegetace, se to nedalo srovnat,“ popisuje Dalibor Dostál.

Býk za samicemi přijede s několikadenním zpožděním. Původně vybraný samec totiž neprošel přísnými veterinárními testy.

V okolí Milovic se velcí kopytníci vyskytují na dvou pastvinách vzdálených přes čtyři kilometry. „Zubři a pratuři jsou totiž příbuzné druhy a jejich soužití zatím není vyzkoušeno, ani jedna z pastvin navíc není pro dvě stáda velkých turů dostatečně velká,“ vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Zatímco divocí koně a pratuři se nacházejí na čtyřicetihektarové pastvině v sousedství města Milovice, zubrům patří lokalita Traviny nedaleko Benátek nad Jizerou, kde budou mít po karanténě k dispozici pastvinu o rozloze zhruba sto dvaceti hektarů. Poté, co budou vypuštěni na hlavní pastvinu, je doplní druhá skupina divokých koní, kteří přijedou z anglického Exmooru.

Cílem návratu velkých kopytníků se Česká krajina snaží nejenom vracet do přírody původní druhy velkých zvířat, ale především s jejich pomocí chránit a obnovovat ohrožené stepní biotopy s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů, které se s nimi vyvíjely po tisíce let.

Za evropským safari

Dalším cílem projektu je podpořit šetrný turistický ruch v regionu. „Očekávám, že nový druh zvířat v Milovicích bude pro zdejší obyvatele a návštěvníky stejnou atrakcí, jako předchozí vypuštěná zvířata. Sleduji i velmi pozitivní vliv velkých savců na proměnu stepní krajiny Milovicka, kde se opět šíří vzácné druhy rostlin. Budu i nadále pozorně sledovat, jak se zde bude zvířatům dařit,“ uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera.

Projekt podporuje i město Benátky nad Jizerou. Podle starosty Jaroslava Krále chce město vybudováním naučné cyklostezky a pozorovatelny přiblížit téma obnovy ohrožené přírody pomocí spásání široké veřejnosti a šetrnou turistikou citlivě zvýšit osvětu a propagaci celého území. Péči o zvířata bude zajišťovat Správa městských lesů Benátky nad Jizerou.

Zdroj: Ekolist.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 017
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář