Renata Šarjaková, 10. prosinec 2015
Vracení majetku státu církvím jde do finále
les
 

Církevní restituce budou záhy u konce. Tedy formálně. Spory zejména o lesy nebo lukrativní zemědělské pozemky se ještě nejspíš potáhnou léta, církve se hodlají soudit i s některými obcemi. Katolická církev tak chce dosáhnout na majetek, který podle jejích expertů přešel ze státu na obce či kraje nebo i soukromé osoby neoprávněně, nerespektováním takzvaného blokačního paragrafu v zákoně o půdě z roku 1991.

Přesto už lze učinit určitou bilanci. Státní pozemkový úřad předpokládá, že do konce roku 2015 vyřídí, ať už kladně anebo záporně, pětadevadesát procent všech žádostí o vydání majetku.

Fakticky úřad vydal čtyřiadvacet tisíc hektarů zemědělské půdy, tedy přes polovinu pozemků, o které církve požádaly. Lesy ČR vydaly 90 tisíc z požadovaných 150 tisíc hektarů lesů, prozatím počítají, že dalších třicet tisíc hektarů ještě vydají. U více než třiceti tisíc hektarů lesů jsou si jisté, že je nevydají.

Do majetku církve už také přešly některé vzácné obrazy i památky. Čerstvým příkladem je kroměřížský zámek a jeho Podzámecká zahrada.

Právě poslední událost, a nejen ta, může být příkladem, jak katolická církev s nabytým majetkem nakládá. Smlouva o předání samotného zámku a Podzámecké zahrady se nyní připravuje, předávat by se objekty měly během příštího roku.

A vzniká i další dohoda, která se týká jejich správcovství.

„Chceme je podepsat současně, objekty předáme Národnímu památkovému ústavu k dlouhodobému užívání. To bude bezplatné, ale s povinností starat se jako správný hospodář,“ uvedl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Změnu majitele tak jedno z turisticky nejnavštěvovanějších míst ve Zlínském kraji ani nepocítí.

Církev se státem kooperuje v Kroměříži již dlouho. Historické sbírky, které v zámku jsou a za nimiž lidé putují, církvi nikdy patřit nepřestaly. Tamní kolekce obrazů s Tizianovým dílem Apollo a Marsyas je druhou nejcennější v zemi.

Užitek pro všechny už nesou i finance, které církev podle zákona dostává.

V Ostravě skoro po patnácti měsících skončila generální oprava katedrály Božského Spasitele, práce stály přes 68 milionů korun. Financování rekonstrukce kostela bylo vícezdrojové, mimo jiné z církevních restitucí.

Církev už také nabízí nová pracovní místa, i když zatím sporadicky. Biskupství Hradec Králové založilo společnost Diecézní lesy, ta má v současné době jedenáct stálých zaměstnanců a jednu brigádnici. Nové lidi hledá i brněnské biskupství, kterému připadlo tři tisíce hektarů pozemků a lesů.

Jihlavské děkanství zase shánělo technika stavebních investic. Má vypracovávat žádosti o dotace, kontrolovat přípravu a realizace staveb, dohlížet na čerpání peněz z rozpočtů. Přijímání nových pracovníků je tak postupné, tak jak narůstá potřeba zajistit nové činnosti plynoucí z nově nabytého majetku.

Katolická církev už také založila fond pro nakládání s nemovitým majetkem.

Výnosy z pronájmu majetku chce pokrýt část svých nákladů na pastorační aktivity. Jakým objemem nemovitostí bude fond Agricola Isidor disponovat, zatím není známo. Minimálně však do něj budou začleněny některé zemědělské nemovitosti, jež církev získá v restitucích.

Zdroj: Silvarium.cz


Hodnocení => průměr 095
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář