- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
ČR musí zvětšit počet chráněných území. Jinak ji hrozí sankce a zastavení dotací
Do konce roku musí Česká republika doplnit seznam chráněných území, jinak jí může hrozit zastavení evropských dotací. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) proto navrhuje rozšířit národní seznam evropsky významných lokalit (EVL) o 55 nových, kde se vyskytují chránění živočichové a rostliny.
Na sedmi z nich Evropská komise trvá dlouhodobě, v těchto případech však mohou kvůli různým veřejným zájmům nastat spory s obcemi a dalšími resorty.
Sedm těchto lokalit požadoval Brusel doplnit už několikrát, ale předchozí vlády je podle náměstka ministra Vladimíra Dolejského nikdy neschválily. Jde o Labské údolí v Ústeckém kraji, Slavíkovy ostrovy a Labišťata u Přelouče nad Labem, Ždánický les a Meandry Jihlavy v Jihomoravském kraji, Dobřany v Plzeňském kraji a Vidnavu v Jeseníkách.
Evropská komise už s ČR zahájila takzvané pilotní řízení, které předchází řízení pro porušení evropského práva. Lhůta na splnění požadavků je do ledna 2016. Pokud nebudou splněny, hrozí ČR finanční sankce a ohroženo by bylo čerpání dotací na ochranu přírody a krajiny, kde se už počítá se 70 miliony eur z nového operačního programu.
MŽP proto poslalo do meziresortního připomínkového řízení návrh na doplnění lokalit, které jsou spolu s ptačími oblastmi součástí soustavy Natura 2000. Kromě nových lokalit bude 70 stávajících doplněno, 11 lokalit se úplně zruší a hranice se upraví až u 253 lokalit.
Spory může vyvolat Labské údolí, protože se tu plánuje stavba vodohospodářského díla. „Je to unikátní krajina, samotný tok řeky je v současnosti jediným stanovištěm lososa obecného v ČR,“ obhajuje záměr MŽP ředitelka odboru druhové ochrany Veronika Vilímková. Také poblíž Slavíkových ostrovů a Labišťat, kde je největší populace modrásků bahenního a očkovaného, mají být vybudovány jezy.
V sedmi požadovaných je i Ždánický les, který vyniká svým dubohabrovým hájem. Na úbočí lesa se ale nacházejí ložiska ropy. „Podobně jako v případě Vidnavy, kde je předmětem ochrany kuňka žlutobřichá, tak i tady z minulého doplňování národního seznamu tyto lokality vypadly pro konflikt s dobývacím prostorem,“ dodala. Také proti zařazení Meandrů Jihlavy, kde se vyskytuje chráněná ryba hrouzek běloploutvý, se už v minulosti postavila obec Pohořelice kvůli plánované výstavbě protipovodňových opatření.
Meziresortní řízení se očekává o prázdninách. Národní seznamy má každý evropský stát. Seznam ČR nyní čítá 1075 evropsky významných lokalit o celkové rozloze 7856 kilometrů čtverečních, což je zhruba deset procent území ČR. Po doplnění se rozšíří o 170 kilometrů čtverečních. Pokud by návrh MŽP prošel, pokrýval by 10,23 procenta území státu. Podle Dolejského je nicméně Česko stále pozadu ve srovnání s ostatními státy. Například ve Slovinsku, Bulharsku a Chorvatsku tvoří chráněná území až 25 procent rozlohy státu.
Zdroj: Ekolist.cz