1. Kohoutkovka je dobrá
Proč domů nosit kanystry balené vody, když nám skvělá voda teče ve vodovodním kohoutku? Pokud vám vadí její chlorová příchuť, nechte ji chvíli odstát, nebo zkuste zajímavé vodní filtry – například přírodní japonský binchotan. Používají ho již od 17. století – proč bychom nemohli my?
Voda z kohoutku se vyplatí nejenom peněžně (je násobněkrát levnější), ale snížíte také využívání plastů – o alternativách pro uchovávání vody se dočtete v tomto článku. O domácí vodě jsme psali i v našem několikadílném seriálu o eko-praní.
2. Raději sprchu než vanu
Plná vana vody – kolik myslíte, že to je? 50? 100 litrů? Ale kdeže – průměrně to je 150 litrů. Přesto sprcha má spotřebu přibližně 60 litrů vody – a to nemluvíme ani o té úsporné. Zkuste si občas odepřít teplou vanu plnou bublinek a postupně ušetříte velké množství vody. A v návaznosti na tom i peněz.
3. Úsporní pomocníci
To, že v kuchyni máte na vodovodní baterii „perlátor“, je českou zvyklostí. Hezky načechrá vodu – ale ten běžný za pár korun toho moc neušetří. Ale existují jiné typy (leč o pár set kč dražší), které prokazatelně vodu ušetří – sníží její průtok a zároveň soustředí proud do malých trysek.
Nepoznáte, že šetříte. Za stejného komfortu budete šetřit vodu. A to nemusíte jen, co se týče mytí rukou či nádobí. Největší spotřebu vody v domácnosti děláte díky sprše, splachování záchodu a mytí rukou.
„Až 75 % spotřeby vody v domácnosti padne na osobní hygienu – 4 člennou rodinu to stojí ročně 15 000 Kč.
O celkové úspoře vody doma si napíšeme jindy – teď zpět k našim úsporným perlátorům. Kolik ušetří ročně perlátory značky Hihippo či Watersavers? Oba srovnatelně přes 800 Kč – jejich pořizovací cena se pohybuje kolem 200-300 Kč. Návratnost tedy jejich investice je 3-6 měsíců. Záleží na nastavení průtoku, který je lehce regulovatelný.