Při školení zaměstnanců o BOZP vysvětlí náš bezpečnostní technik zaměstnancům předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a zaměstnanci podepisují presenční listinu o účasti na školení, která je uvedena větou, že: "že níže uvedení zaměstnanci svým podpisem potvrzují, že látce vyložené na školení porozuměli". Při konzultaci na inspektorátu práce jsme byli upozornění, že si tímto nezajišťujeme, že by zaměstnanci byli řádně proškolení; co tedy jejich podpis znamená?
Odpověď:
Zákoník práce obsahuje v souvislosti se školením o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP pojem „řádné seznámení s předpisy k zajištění BOZP", a to:
- v ust. § 106 odst. 4 písm. c) zákoníku práce, které upravuje povinnosti zaměstnance na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a
- v ust. § 367 odst. 1 zákoníku práce, které upravuje možnost zaměstnavatele zprostit se odpovědnosti za škodu způsobenou pracovním úrazem.
Jsem názoru, že „řádné seznámení" v sobě obsahuje vhodný výběr předpisů zařazených do osnovy školení, dodržení zaměstnavatelem zvolené periodicity školení, srozumitelnost školení a ověření pochopení obsahu a smyslu školených předpisů. Forem ověření získaných znalostí je velká škála, od pokládání dotazů, přes různé vyplňovací texty, diskusi, či individuální ústní pohovor.
Upozornění inspektorátu je zcela pořádku a patrně vychází z judikatury, která byla přijata. Soudní stanovisko NS 1 Cp 42/62, R 32/1963 k pojmu „řádné seznámení" zaujalo tento názor: „Nejde o řádné seznámení zaměstnance s předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci nebo s příkazy, zákazy a jinými pokyny k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví, jestliže by se podnik omezil pouze na to, že by pracovníkovi dal k přečtení příslušné bezpečnostní předpisy. Na tomto závěru by neměnilo nic ani to, kdyby pracovník svým podpisem potvrdil, že s těmito předpisy byl seznámen."
Součástí školení tedy musí být i ověření znalostí získaných při školení.