Renata Šarjaková, 11. listopad 2013
Adventní a vánoční čas zkrášlí květináři a floristé
K blížícímu se adventu a vánočním svátkům neodmyslitelně patří sváteční výzdoba, a věřte, nebo ne, vánočními trendy se zaobírají aranžéři a květináři mnohem dříve, než se v obchodech objeví první čokoládové kolekce.

 Inspiraci hledají v lidových tradicích, v přírodě, v moderním minimalistickém stylu i ve slohu historickém, také v kulturách jiných zemí. Využívají moderní materiály a postupy, tvůrčím procesem spojují jedno s druhým do oku ladícího celku, kterému život vdechují rostliny.
Které rostliny by tedy letos ve Vašich domovech neměly před vánoci chybět?

Adventní a vánoční dekorace našich předků
Chaloupky z chvojí nadlouho úplně vymizely, ale před desítkami let byly snad na každém prahu, a také se dávaly na hřbitov, stejně jako svícny z chvojí na „krajíci“ z březového kmínku. V květinových ateliérech dnes ještě k vidění nejsou, ale domácí výrobci je opět vracejí přinejmenším na farmářské a adventní trhy.


K ještě mnohem starším tradičním dekoracím patřily jablečné svícny se špízy ze sušeného ovoce, dozdobené chvojím, které dodnes vyrábějí malé děti ve školce. Tehdy se také pod lustrem na stuhu zavěšovaly přizdobené šišky. Vánoční ozdoby se vyráběly z papíru, těsta, korálků, ovoce, slámy, dřeva, šišek ...


Jak bychom mohli nevzpomenout jmelí! Tradice zavěšovat jmelí je přímo magická. Jmelí je ale jedovaté, tak opatrně, aby na ně nedostaly malé děti.

  • Vnější výzdoba
    Sváteční výzdoba oken, vchodů a vstupních dveří Vám zlepší náladu, kdykoli přijdete domů. Letní balkónovky v truhlících už vzaly dávno za své, ale můžete je nahradit zakrslými jehličnany, stálezelenými dřevinami, vřesovci, nebo je jen vyplnit chvojím, větvičkami cesmíny, odolnou sušinou, a přizdobit v barvách letošních vánoc. Podobně můžete aranžovat jakékoli venkovní nádoby, ovšem živé rostliny v nich i během zimy musíte občas zalévat, zatímco ty vypichované vydrží pěkné i bez další péče přinejmenším do Třech králů.
    Ze chvojí odolných jehličnanů (kanadská jedle, tis, jalovec), nebo i z méně odolného, ale velmi zdobného stříbrného smrku lze vyrobit, či pořídit věnce, podkovy, girlandy, nebo jen samotné husté větve, které ozdobí vstupní dveře, a nevyžadují žádnou další péči. Věnce nemusí být jen z chvojí, ale i z jiných přírodních materiálů, například z proutí, kůry, šišek, sušených plodů a květin, z mechu, nebo i z listnatých z větviček buxusu. A protože fantazii se meze nekladou, dokonce i z malých klubíček vlny, nebo jen ze samých vánočních kouliček (raději plastových), lze vytvořit překrásný věnec na dveře, zejména když vkusně sladíte barevnost základu a přízdoby.
    Máte li zahradu u domu, stačí pár nápadů a můžete venkovní rostliny odít do svátečního hávu. Pampasovou trávu beztak potřebujete svázat, aby do ní nesněžilo, tak ji při tom převažte barevnou stuhou. Stejně tak svažte a přizdobte sloupovité jehličnany. Kontejnerové dřeviny zkuste obalit místo igelitem jutou, na které hezky vynikne přizdobená chvojka s mašlí. Nedáte li dopustit na blikající barevná světélka, pak raději jen tam, kde nebudou blikat sousedům přímo do oken.
  • Vnitřní výzdoba z živých hrnkových rostlin
    Vánoční výzdobě interiéru vévodí živé hrnkové květiny. Obvykle v žádné domácnosti nechybí vánoční hvězda , neboli poinsettie. Zahradníci neustále přicházejí na trh jak s tradičními červenými hvězdami, tak s novinkami v barvě růžové, krémové, bílé, i barevně žíhané, stačí si jen vybrat. Poinsettie vyžadují dostatek tepla a rozptýleného světla, a také vlhčí vzduch a zálivku odstátou měkkou a vlažnou vodou. Při dobré péči Vám vydrží mnoho let. Stejně tak můžete po léta pěstovat druhou stálici vánočních květin, brambořík. Květy bramboříků vydrží dlouho i jako řezané ve váze, jen je třeba podél naříznout stonky, aby květy dobře přijímaly vodu. Oproti vánoční hvězdě je brambořík chladnomilný, pokojová teplota zkracuje dobu kvetení, zatímco při nižších teplotách prospívá mnohem déle. Barevnost bramboříků je pestrá a ačkoli již po léta patří spíše k tradičním rostlinám, ve vhodně zvolené nádobě svátečně ozdobí i ten nejmodernější interiér.
    Další stálicí je vánoční kaktus, který je opravdu nenáročný na pěstování. Pouze ve stádiu poupat často špatně snáší přemisťování. Pro kaktus i pro všechny další kvetoucí rostliny platí jedno pravidlo – při nákupu v zimním období si je vždy nechte důkladně zabalit, aby rostliny ve zdraví přečkaly převoz.
    K netradiční, ale nikoli méně zdobné dekoraci interiéru, lze použít takřka jakoukoli hrnkovou rostlinu, která dobře snáší pokojové prostředí. Pěkné aranžmá získáte třeba i ze sukulentních rostlin (kaktusy a jiné tučnolisté rostliny) sesazením více rostlin do vhodné dekorativní nádoby, a přizdobením ve vánočním duchu.
    Jste li milovníci orchidejí, pak neváhejte a nechte se inspirovat vánočně laděnými aranžmá z těchto ušlechtilých hrnkovek. Taková dekorace sluší zejména modernímu stylově čistému interiéru.
  • Vnitřní výzdoba z řezaných květin
    Živé řezané květiny pravda nemají příliš dlouhou životnost, ale mnohé vydrží krásné i několik týdnů, a výběr je tak pestrý, že aranžmá z řezaných rostlin rozhodně k vánocům patří. Opět se nechte inspirovat nabídkou květinářů a respektujte jejich rady a návody, ač je péče o řezané květiny daleko méně náročná, než o hrnkové. Ať už zvolíte kytici do vázy, nebo vypichované aranžmá do pěnové hmoty, nezapomeňte na výživu pro řezané květiny a na včasnou výměnu vody.
  • Vnitřní výzdoba ze sušených rostlin
    Dalším na péči naprosto nenáročným rostlinným materiálem je sušina. A sušené květiny, to už dávno nejsou jen slaměnky a statice. Navíc v interiéru krásně vyniknou a bez vady vydrží i velmi křehké a jemné sušené rostliny, které by venku trpěly, například skelety listů, sušené květy hortensií, jemná květenství travin. Ze sušených rostlin lze vyrobit aranžmá lehounká, že je můžete i bez větších příprav zavěsit kamkoli do prostoru. Vánoční charakter dodá takové dekoraci třeba jen stuha, nebo drobná přízdoba.
  • Tradiční sváteční dekorace
    Mezi tradiční aranžmá českého adventu a vánoc patří v první řadě adventní věnce. Znáte to, slaměný kruh, nějaké to chvojí na něm, čtyři svíčky, čtyři mašle, doma s láskou dělané. Prosím, jen v zájmu vaší bezpečnosti, nikdy nenechávejte bez dozoru hořet svíčky, nebo je ani raději nezapalujte, pokud nejsou ve skleničkách, nebo alespoň na bezpečných bodcích.


Nabídku adventních svícnů rozšířili nápadití fóristé a aranžeři o další varianty, mezi kterými získal na oblibě zejména svícen ve tvaru obdélníku (se svíčkami v řadě za sebou). Také můžete vidět dekorace a svícny ve tvaru čtverce, oválu, trojúhelníku, podkovy, aj. Ani chvojí už není vždy základem věnce, často je to kůra, větvičky, šišky, suché plody, pedig (košíkářský materiál), mech aj.

Vánoční stromeček
Korunou vánoční výzdoby je samozřejmě ozdobený stromeček. Nabídka stromků a ozdob je přebohatá, a jen mizivé procento lidí nechává práci se zdobením stromečku na profesionálech. Tradice a hrdost velí „ozdob si sám“ ! A tak to má být:-)


Jana Třasáková, SEMPRA PRAHA a.s.


zdroj: Svaz květinářů a floristů ČR »


Hodnocení => průměr 025
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář