Renata Šarjaková, 11. listopad 2013
Kriminalizace zahrádkářů nehrozí
V poslední době se na internetu „vyrojily“ různé debaty a výzvy k peticím k nově připravované legislativě EU k osivu a sadbě, která upozorňuje na možnost kriminalizace zahrádkářů.

Za všechny snad jen jeden příklad: „Milí přátelé, už brzy může být v celé EU trestné, když zasadíte semínka nebo sadbu, které jste sami sebrali z rostlin v předchozím roce, nebo které vám dal soused. Nesmysl? - Kéž by ... Evropská Komise nyní pracuje na návrhu zákona zakazujícího šíření osiva mezi drobnými zemědělci i běžnou populací. Každé semínko vsazené do země bude muset být podle návrhu registrováno. Zemědělci i spotřebitelé se tak stanou závislými na velkých osivářských firmách. Podle zveřejněného pracovního návrhu nařízení musejí všechny odrůdy splňovat požadavky pro průmyslově šlechtěné uniformní odrůdy. Staré krajové odrůdy a odrůdy pro ekologické zemědělství nebudou splňovat požadavky pro registraci. Přitom právě rozmanitost odrůd plodin je dědictvím a velkým bohatstvím, jelikož lépe odpovídají místním podmínkám daného místa.“

Předně je třeba říci, že legislativa upravující výrobu osiva a sadby existuje v našich zemích od počátku minulého století, a díky tomu má i české osivo a sadba v Evropě velmi dobrou pověst. A nikoho ze zahrádkářů to přece nijak neomezovalo a neomezuje. Nemohu se ubránit dojmu, že za tím vším stojí aktivita jedné rakouské firmy, která přemnožuje osiva starých odrůd a tato osiva pak prodává. A nyní se cítí být ohrožena.


Pravdou naopak je, že návrh Komise může mít naopak za důsledek změkčení podmínek certifikace či registrace, a že to bohužel umožní nabízet a prodávat v malém balení pro zahrádkáře a amatéry i nekvalitní osiva bůhví jakého původu, bez kontroly odpovídajícího zdravotního stavu a na český trh tak místo kvalitního osiva a dobrých semínek přijdou neregistrovaná a necertifikovaná „semena“ bez záruky klíčivosti, bez záruky, co z těch semen vzejde a podobně. Je třeba zdůraznit, že naše současně platná legislativa je dobrá, a umožňuje dostatečně podporu tradičních odrůd. Důkazem toho je mimo jiné i to, že s naší platnou legislativou tu nejširší zahrádkářská veřejnost žije už řadu let a nebyl s ní pro zahrádkáře žádný problém.

Zjednodušeně řečeno, zahrádkářovi nikdo nebude bránit, aby si na vlastní zahradě sklizená semen vysel, případně věnoval sousedovi sazenice. Problémem však je a bude, pokud někdo z takto vyrobených a sklizených semen následně prodává produkci, tedy zeleninu nebo bylinky. Jednak to je již čistě obchodní činnost, která má a musí mít svá pravidla, a především je nutné, pro zachování potravinové bezpečnosti, pravidel správné zemědělské praxe a definování surovin, používat certifikovaná standardní osiva prostá nežádoucích chorob a škůdců.


zdroj: Svaz květinářů a floristů ČR »


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 089
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář